- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Akt notarialny i co dalej? Formalności po zakupie mieszkania
Po podpisaniu końcowego aktu notarialnego (przeniesienia własności) pora na kilka wizyt w urzędach, banku i sądzie. Zobacz, które kroki należy podjąć, by nie przekroczyć terminów.
Niestety nie wszystkie formalności załatwimy podczas tej ostatniej wizyty u notariusza, w której dokonujemy podpisania aktu końcowego zakupu mieszkania. Po przeniesieniu własności musimy jeszcze:
- zgłosić ten fakt do urzędu miasta,
- a także Zarządu Mienia Skarbu Państwa (jeśli nieruchomość stoi na terenie oddanym w użytkowanie wieczyste),
- do banku (jeśli na zakup mieszkania zaciągnęliśmy kredyt).
Podatek od nieruchomości
Od posiadanej nieruchomości musimy odprowadzać podatek. W tym celu po zakupie mieszkania mamy 14 dni na poinformowanie o tym urzędu miasta lub dzielnicy miasta, do którego należy teren, na którym stoi nasza nieruchomość. Idąc do urzędu, weźmy ze sobą kopię wypisu aktu notarialnego, którą trzeba będzie zostawić jako załącznik do deklaracji na podatek od nieruchomości (druk IN-12).
Opłata za użytkowanie wieczyste
W przypadku gdy blok jest postawiony na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, konieczne jest zgłoszenie własnej osoby jako użytkownika wieczystego tego terenu. Na szczęście nie musimy w tym celu iść osobiście do urzędu - wystarczy, że mailowo prześlemy skan aktu notarialnego na adres Zarządu Mienia Skarbu Państwa: sekretariat@zmsp.org.pl. Nie zapomnijmy w tytule wiadomości wpisać adresu, do którego nabyliśmy prawa użytkowania.
Obniżenie kosztów kredytowych
Jeżeli na zakup mieszkania zaciągaliśmy kredyt, do momentu ustanowienia hipoteki na rzecz banku ponosimy dodatkowy koszt - ubezpieczenie pomostowe (zwykle w postaci podniesienia marży o 1 p.p.). By dopełnić formalności i obniżyć koszty kredytu, należy najpierw udać się z aktem notarialnym do banku. Tam doradca hipoteczny przyjmie nasze zgłoszenie po oświadczenie o ustanowieniu hipoteki i zaświadczenie o warunkach kredytu, które będą potrzebne podczas wizyty w sądzie. Będą one stanowić załączniki do wniosku o ustanowienie hipoteki w KW mieszkania. Po złożeniu tych dokumentów i wcześniejszym uregulowaniu opłaty sądowej (200 zł) wraz z podatkiem (19 zł), czekamy aż sąd poinformuje nas o dokonaniu wpisu. Po uzyskaniu tej informacji idziemy z otrzymanym od sądu zaświadczeniem do banku, który odnotuje dokonanie wpisu i obniży koszt naszego kredytu.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!