- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak długo czeka się na kredyt mieszkaniowy?
Kupujesz mieszkanie na kredyt? Nie ociągaj się z formalnościami w banku. Nie spodziewasz się, jak długo czasami czeka się na kredyt mieszkaniowy...
Mając w rękach draft umowy przedwstępnej, deweloperskiej lub przynajmniej umowę rezerwacyjną (nie każdy bank ją uwzględni), możemy zacząć szukać kredytu. Nie jest to jednak pora na leniwe przeglądanie ofert i dowiadywanie się o standardowe warunki kredytowe w poszczególnych bankach. To powinniśmy mieć za sobą jeszcze przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy ze sprzedawcą mieszkania. Wszystko dlatego, że pomiędzy pisemnym zobowiązaniem się do zakupu nieruchomości a ostatecznym terminem wpłaty ceny nabycia zwykle jest niewiele czasu (ok miesiąca). W tym czasie musimy skompletować dokumenty dla banku, złożyć wniosek kredytowy (najlepiej 2-4), uzyskać decyzję kredytodawcy i dopełnić formalności w banku. To - niestety - trwa.
Wstępna decyzja: 2-3 dni
Część banków (m.in. BZ WBK) przed wydaniem ostatecznej decyzji kredytowej zapewnia o przekazaniu decyzji wstępnej, którą klient uzyskuje zazwyczaj w ciągu 2-3 dni. Niestety decyzja ta jest zazwyczaj podejmowana jedynie w na podstawie wstępnego oszacowania zdolności kredytowej klienta. Następuje to jeszcze przed oszacowaniem faktycznej wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę, dlatego nie gwarantuje 100% pewności, że zostanie przez bank utrzymana.
Standardowo: 2 tygodnie
2 tygodnie to średni czas oczekiwania na decyzję kredytową w większości banków, ale... tylko jeśli złożyliśmy komplet dokumentów, a nasze dochody nie wzbudzają wątpliwości co do tego, czy będzie nas stać na spłacanie rat. Gdy tylko będziemy poproszeni o doniesienie dodatkowego dokumentu, czy to dotyczącego naszych zarobków, czy mieszkania, wydłużamy czas rozpatrywania wniosku kredytowego.
W praktyce: zarezerwuj sobie miesiąc
Nigdy nie dajmy wierzyć zapewnieniom doradców bankowych, że decyzję kredytową uzyskamy w tydzień czy dwa. Choć jest to możliwe, to nikt nie jest w stanie dać na gwarancji, że rzeczywiście tak będzie. Właśnie dlatego tak istotna jest wcześniejsza analiza ofert bankowych, byśmy od razu po podjęciu decyzji o zakupie nadaj nieruchomości wiedzieli do których banków pójść z dokumentami. Nie zapominajmy tez o czasie, który będzie nam potrzebny na uzyskanie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy - często trzeba na nie czekać do kilku dni, przez co dodatkowo tracimy cenny czas.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!