- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Wynajmowanie mieszkania na czarno - co za to grozi?
Wiele osób posiadających tzw. mieszkanie zapasowe wynajmuje je w celach zarobkowych. Nie każdy jednak zgłasza zawarte z lokatorami umowy do urzędu skarbowego. Za wynajmowanie lokalu na czarno grożą jednak niemałe kary...
Zgodnie z polskimi przepisami każdy osiągany dochód podlega opodatkowaniu. Wynajmując komuś mieszkanie, uzyskujemy za taką usługę pieniądze, czyli w ten sposób zarabiamy. W związku z tym wynajem jako transakcja przynosząca dochód właścicielowi lokalu powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego w celu odprowadzenia od przychodu podatku.
Jaki podatek od wynajmu?
Właściciel nieruchomości lub mieszkania, gdy zamierza rozpocząć najem danego lokalu, powinien w terminie określonym w ustawie zgłosić taką czynność, jednocześnie wybierając formę opodatkowania. Wynajmujący i osiągający dochód może zdecydować się na rozliczanie z fiskusem w oparciu o:
- ryczałt ewidencjonowany ze stawką podatku 8,5%
- zasady ogólne ze stawką podatku 18% lub 32%.
Donos do US
W sytuacji, gdy do urzędu skarbowego dotrze informacja na temat wynajmującego, który nie odprowadza podatku, wtedy inspektorzy po sprawdzeniu wydają decyzję określającą wysokość podatku wraz zaległymi odsetkami.
Wykroczenie czy przestępstwo?
Oprócz zapłaty zaległych kwot podatku oraz odsetek karnych wynajmującemu grożą kary finansowe. Są one określone przez Kodeks karny skarbowy. Od wartości niezapłaconego podatku zależy, czy urząd skarbowy uzna niezgłoszony wynajem za wykroczenie skarbowe, czy za przestępstwo skarbowe.
Podobnie jak prawo cywilne określa na podstawie wartości kradzieży, czy dany czyn stanowi wykroczenie, czy przestępstwo, tak samo w prawie skarbowym został określony tzw. próg ustawowy. Wykroczeniem jest czynność, w wyniku której kwota uszczuplonego podatku nie przekracza pięciokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Próg ustawowy wynosi w 2016 roku 9250 zł.
Wysokość mandatu skarbowego
Wykroczenie skarbowe podlega karze w formie mandatu. Jego maksymalna wysokość równa jest dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość mandatu wynosi w 2016 roku 3700 zł.
Czy kara jest nieunikniona?
Łagodniejszy wyrok urzędu skarbowego czeka podatnika, który sam zgłosi swoje przewinienie, czyli zawiadomi fiskusa o ukrywanych przez siebie dochodach osiąganych z wynajmu. Kodeks karny takie działanie określa jako tzw. czynny żal. W takiej sytuacji podatnik, aby liczyć na odstąpienie przez urząd skarbowy od kary finansowej, jest zobowiązany do zapłaty wymaganego podatku wraz z odsetkami.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!