- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?
Czasami, gdy posiadamy wystarczające oszczędności, bierzemy pod uwagę wcześniejszą spłatę kredytu lub jego częściową nadpłatę. Tylko czy to się opłaca?
Przed dokonaniem ostatecznej decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego warto dokładnie przeanalizować nie tylko oferty banków, ale także zastanowić się nad konsekwencjami naszego wyboru w przyszłości. Przed wyborem konkretnej propozycji i instytucji, w której zaciągniemy zobowiązanie, powinniśmy sprawdzić wysokość oprocentowania kredytu, prowizję, wymagane ubezpieczenia i związane z nimi koszty, a także to, ile ostatecznie zapłacimy za produkty dodatkowe, powiązane z kredytem. Najczęściej w chwili podpisywania umowy kredytowej nie interesujemy się kwestią związaną z nadpłatą kredytu. Warto jednak zweryfikować, czy ewentualna nadwyżka w kredycie będzie dla nas opłacalna i czy jest w ogóle możliwa.
Ile może kosztować nadpłata?
Aby dowiedzieć się, czy bank umożliwia nadpłatę kredytu i czy naliczy od tego prowizję, musimy zapoznać się z tabelą opłat i prowizji naszego banku. Większość instytucji finansowych przy takiej usłudze nalicza prowizję w wysokości 2% nadpłaconej kwoty kredytu, ale tylko wówczas gdy z opcji tej korzystamy w ciągu pierwszych 3-5 lat po podpisaniu umowy kredytowej. Opłata ta (oficjalnie) jest związana z dodatkowymi czynnościami, które musi przeprowadzić bank po dokonaniu nadpłaty przez kredytobiorcę. Przede wszystkim musi on dokonać ponownego przeliczenia kredytu, a także ustanowić nowy harmonogram spłaty rat. W praktyce ma ona być rekompensatą dla banku za straty poniesione na odsetkach, których ostatecznie nie otrzyma od nadpłacanej kwoty.
Nadpłata nie zawsze jest korzystna
Warunki nadpłaty kredytu niestety nie podlegają negocjacjom, choć mogą się zmienić, gdy bank zmieni to w tabeli opłat i prowizji, co zdarza się bardzo rzadko. W sytuacji, gdy bank naliczy nam wysoką prowizję od nadpłaty kredytu, wtedy może się okazać, że taka czynność nie była dla nas opłacalna a wysokość kredytu niewiele się zmieni. W takim przypadku zamiast nadpłaty warto zainwestowanie zgromadzonych pieniędzy na lokacie lub rachunku oszczędnościowym.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!