- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak rozwiązać problem braku wkładu własnego?
Już od kilku lat banki nie udzielają kredytów hipotecznych bez wkładu własnego. Dla niektórych klientów może to stanowić dość spory problem, ale brak oszczędności to nie koniec marzeń o własnym M. Wkładem własnym nie musi być wcale gotówka.
Według Rekomendacji S, która obwiązuje od 2014 roku, osoby wnioskujące o kredyt hipoteczny muszą dysponować wymaganym wkładem własnym. W pierwszym roku funkcjonowania nowych przepisów klient musiał posiadać kwotę na poziomie minimum 5% wartości nieruchomości, w roku 2015 wkład własny został zwiększony do 10%, obecnie jest to już 15%, natomiast w roku 2017 limit ten zostanie podniesiony do 20%. Czasami zdarza się, że banki zamiast gotówki w ramach wkładu własnego akceptują jednak inne rozwiązania.
Fundusze emerytalne IKE i IKZE
Osoby dbające o swoją przyszłość i gromadzące środki na kontach emerytalnych w bankach mogą jako wkład własny zaproponować oszczędności zgromadzone na IKZE lub IKE. Konto emerytalne może założyć każda osoba, która ukończyła 16 lat. Roczny limit wpłat na taki rachunek wynosi 300% prognozowanego na rok kalendarzowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Książeczka mieszkaniowa
Książeczki mieszkaniowe były bardzo popularne w latach PRL-u. Posiadacze takich książeczek założonych do 23 października 1990 roku mają prawo do tzw. premii gwarancyjnej, która jest wypłacana na podstawie ustawy z 30 listopada 1995 roku. Ważne jest, aby wniosek o likwidację książeczki mieszkaniowej złożyć w terminie 90 dni od dnia wystąpienia procedury uprawniającej do wypłaty premii gwarancyjnej. Obecnie jeszcze około miliona Polaków posiada książeczki mieszkaniowe.
Inna nieruchomość lub działka
W sytuacji, gdy kredytobiorca wnioskuje o kredyt hipoteczny na budowę domu na własnej działce, wartość gruntu przygotowanego pod budowę może stanowić wymagany wkład własny. Jeśli klient rozpoczął już budowę i chce wziąć kredyt na jej dokończenie, wtedy jako wkład własny bank może potraktować wartość prac już zrealizowanych na budowie. Jednak do takiej procedury niezbędne będą faktury i rachunki za materiały budowlane lub wykonane zlecenie. Kredytobiorca dysponujący inną nieruchomością, może przedstawić w banku jej hipotekę jako wkład własny.
Dopłata MdM
Jako wkład własny przy kredycie hipotecznym może posłużyć dofinansowanie z programu MdM. By je otrzymać, kredytobiorca musi spełnić określone w ustawie warunki, m.in. kryterium wiekowe, wymóg nieposiadania w przeszłości nieruchomości itp. W ramach MdM beneficjent może otrzymać dopłatę od 10 do nawet 30% wartości nabywanego mieszkania.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!