- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt na wykończenie mieszkania - na co uważać?
Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, możemy wybrać opcję w stanie deweloperskim lub pod klucz. Na ogół większość Polaków w celu zmniejszenia kosztów zakupu lokalu pieniędzy wybiera standard do wykończenia. Na co uważać przy kredycie na wykończenie mieszkania?
Wykończenie mieszkania możemy sfinansować, biorąc kredyt hipoteczny na większą kwotę, pozwalającą na doprowadzenie lokalu do stanu użytkowego. Możemy też wybrać opcję kredytu gotówkowego lub pożyczki hipotecznej.
Pieniądze na wykończenie mieszkania wraz z kredytem hipotecznym
Kredyt hipoteczny pozwoli nam przy jednej transakcji załatwić sprawę kupna mieszkania oraz jego wykończenia. W obecnej sytuacji, gdy każdy kredytobiorca decydujący się za zobowiązanie pod hipotekę musi posiadać wkład własny, trudno jednocześnie zaoszczędzić środki na wyremontowanie lokalu. Kredyt hipoteczny jest najczęściej zabezpieczony nabywaną nieruchomością. Aby otrzymać w kredycie hipotecznym środki na wykończenie nieruchomości, musimy wraz z wnioskiem kredytowym złożyć na specjalnym druku bankowym dokładny kosztorys prac. W formularzu tym trzeba precyzyjnie oszacować wartość zaplanowanych prac remontowych, a także spisać wszystkie etapy i terminy realizacji przeprowadzonych robót wykończeniowych. Warto wiedzieć, że bardziej szczegółowy kosztorys zwiększa nasze szanse na kredyt.
Nie wszystko sfinansujemy kredytem hipotecznym
Niestety musimy wiedzieć, że kredytem hipotecznym obejmującym wykończenie mieszkania nie sfinansujemy całego wystroju wnętrz. Według przepisów bankowych kredytować można tylko to, co jest trwale związane z nieruchomością, czyli przede wszystkim instalacje, tynki, ścianki działowe, malowanie, glazurę, terakotę, podłogi, balustrady itp. Kredyt hipoteczny nie może być przeznaczony na zakup mebli, telewizora i innych ruchomych elementów wyposażenia. W związku z tym, że niektóre części wystroju wpływają na podniesienia wartości mieszkania, to większość banków zezwala z kredytu zabudować kuchnię lub zakupić sprzęt AGD będący w zabudowie kuchennej. Ze środków otrzymanych w ramach kredytu możemy także opłacić wynajęcie fachowców, jednak rozliczenia muszą być precyzyjnie udokumentowane w postaci faktur.
W przypadku wysokich kwot kredytu hipotecznego, często jest on wypłacany w transzach. Oznacza to, że aby otrzymać pieniądze z kolejnej transzy kredytu, musimy udokumentować przeprowadzone prace. Można to zrobić za pomocą zdjęć lub faktur.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!