- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Ile czasu zajmuje wniosek o kredyt hipoteczny?
Decyzja o zakupie własnego mieszkania wiąże się z wieloma formalnościami. Pierwszym problemem jest znalezienie wymarzonego lokum, potem trzeba zająć się kredytem hipotecznym. A na pewno wiesz, ile czasu trwają formalności związane z wnioskiem o kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wysoką kwotę i związane z długoletnim obciążeniem budżetu domowego. W związku z tym przed zaciągnięciem takiego zobowiązania warto sprawdzić kilka ofert kredytowych i je porównać. Pamiętajmy, że zbyt pochopnie podjęta decyzja kredytowa będzie wiązała się z podwyższonymi kosztami, a do tego będziemy je ponosić przez długi czas. Szukając kredytu hipotecznego, warto zwrócić uwagę na cenę kredytu, wymagany wkład własny, sposób wyliczania kwoty kredytu, a także produkty dodatkowe oferowane w pakiecie z kredytem.
W sytuacji, gdy nie mamy czasu na samodzielne poszukiwanie właściwej oferty, możemy skorzystać z pomocy doradcy. Dzięki jego wsparciu otrzymamy wyselekcjonowane oferty odpowiednie do naszej sytuacji finansowej i unikniemy czasochłonnych wizyt w bankach.
Ile czeka się na decyzję kredytową?
Proces kredytowy, dotyczący zobowiązania hipotecznego, zawsze trwa dość długo, dlatego należy się uzbroić w cierpliwość, czekając na decyzję. Na ogół zapada w okresie do 30 dni (zwykle 2-3 tygodni). Jednak całkowity czas oczekiwania zależy od tego, czy potencjalny kredytobiorca w odpowiednim czasie dostarczy wszystkie wymagane przez bank dokumenty. Na ich podstawie instytucja finansowa ocenia zdolność kredytową klienta, sprawdza jego dochody, a także ocenia status prawny i wartość nabywanej nieruchomości.
Przygotuj się gruntownie, jeśli chcesz przyspieszyć procedurę!
Gdy zależy nam na czasie i chcemy przyspieszyć proces kredytowy, należy dokładnie uzupełnić wniosek kredytowy (pamiętając o podpisach i parafkach w wyznaczonych do tego miejscach) oraz zebrać komplet dokumentów dochodowych i dotyczących kupowanej nieruchomości. Warto pamiętać, że każdy błąd we wniosku kredytowym lub brak jakiegoś dokumentu wiąże się z kolejną wizytą w banku i opóźnia udzielenie decyzji.
Lista niezbędnych dokumentów
Lista dokumentów niezbędnych przy udzielaniu kredytu hipotecznego jest uzależniona od wewnętrznych przepisów banku, w związku z tym, w każdej instytucji może być inna. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wymaga od klienta dostarczenia większej ilości dokumentów niż przy lokalu z rynku wtórnego. Odpowiednie przygotowanie się do wnioskowania o kredyt hipoteczny może pozytywnie wpłynąć na decyzję banku. Przed złożeniem wniosku możemy skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów kredytowych, to pozwoli nam sprawdzić, na jaką wysokość kredytu możemy sobie pozwolić przy osiąganych dochodach.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!