- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak sprawdzić dewelopera?
Zakup nieruchomości to sprawa niełatwa, tym bardziej gdy na taki nabytek zaciągamy kredyt hipoteczny. W trakcie transakcji czeka nas mnóstwo formalności, które musimy załatwić w banku i u dewelopera. Najważniejszą sprawą jest odpowiedni wybór mieszkania i dewelopera, ponieważ to od niego zależy realizacja inwestycji. W jaki sposób można sprawdzić wiarygodność dewelopera?
Pierwszy krok w procesie zakupu mieszkania to znalezienie dopasowanego do naszych potrzeb lokalu. W sytuacji, gdy już znajdziemy na rynku nieruchomości ciekawą ofertę, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na realizatora danej inwestycji. Dewelopera możemy sprawdzić na kilka sposobów.
Polski Związek Firm Deweloperskich
Chcąc zbadać wiarygodność dewelopera, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy ten, którego wybraliśmy, znajduje się na liście członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Każdy deweloper znajdujący się w tym gronie zobowiązuje się do przestrzegania przepisów zawartych w Kodeksie Dobrych Praktyk pomiędzy klientem a deweloperem. Każdy deweloper, który chce posiadać tytuł członkowski w tym związku, musi mieć własną historię inwestycyjną, zdobyć rekomendacje firm będących już w PZFD, a także wykazać się dobrą kondycją finansową.
Rachunek powierniczy
Po wejściu w życie ustawy deweloperskiej w 2012 roku, każdy deweloper rozpoczynający inwestycję jest zobowiązany do prowadzenia rachunku powierniczego, który ma stanowić zabezpieczenie realizacji budowy. W takim przypadku deweloper nie otrzymuje bezpośrednio pieniędzy z banku, tylko środki transzami wpływają na konto powiernicze. Pieniądze znajdujące się na takim rachunku mogą być wykorzystane dopiero po zakończeniu całej inwestycji lub jej kolejnych etapów.
Prospekt informacyjny
Deweloper ma także obowiązek przekazania klientowi prospektu informacyjnego. Dokument ten stanowi podstawę ochrony praw konsumenta. W prospekcie powinny znaleźć się informacje na temat spółki realizującej inwestycję oraz stan prawny działki, na której będzie budowana nieruchomość. Dokument musi zawierać także dane o źródłach finansowania inwestycji, posiadane obciążenia hipoteczne, a także terminy realizacji budowy.
Kondycja finansowa dewelopera
Warto także sprawdzić dewelopera w rejestrach dłużników, w ten spsoć będziemy wiedzieć, czy nie posiada on przeterminowanych zobowiązań. Klient ma także prawo poprosić dewelopera o pokazanie sprawozdań finansowych z ostatnich dwóch lat. Dodatkowo klient może dowiedzieć się, w jaki sposób deweloper finansuje budowę nieruchomości, tzn. czy z własnych środków, czy w ramach kredytu.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!