- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Mieszkania na wynajem wkrótce przestaną się opłacać!
W ostatnim czasie na popularności zyskuje w Polsce kupowanie mieszkań w celach inwestycyjnych. Jest to związane z niezwykle niskimi zyskami płynącymi z rachunków oszczędnościowych i lokat. Decydując się na inwestycję w nieruchomości, należy jednak brać pod uwagę związane z nią ryzyko. Czy kupowanie w 2016 roku mieszkań w celu ich wynajmu będzie aby opłacalne?
Obecnie średnioroczne zyski płynące z wynajmu mieszkań w siedmiu największych miastach Polski plasują się na poziomie 3,5% do 5%. To zaś sprawia, że przybywa inwestorów zainteresowanych kupnem lokali do wynajęcia. Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego są z kolei obecnie najniższe w historii, co przekłada się także na oprocentowanie lokat bankowych. Realne zyski z depozytu to około 2%, natomiast na wynajęciu lokalu można zarobić dwa razy więcej.
Na czym polega ryzyko?
Decydując się na kupno mieszkania pod wynajem, musimy wziąć pod uwagę ryzyko związane z taką inwestycją. Pierwszym etapem przygotowania się do takiego zakupu powinno być opracowanie symulacji ekonomicznej, uwzględniającej zakładane dochody, wydatki ponoszone na remont i wysokość rat spłacanego kredytu. Pamiętajmy, że zakupione pod wynajem mieszkanie nie musi cały czas generować zysku, ale i straty, w związku z tym powinniśmy być przygotowani także na taką ewentualność.
Kupując mieszkanie na wynajem
Decydując się na zaciągnięcie kredytu na mieszkanie, które chcemy potem wynająć, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące aspekty:
- wzrost stóp procentowych, który w konsekwencji spowoduje wzrost raty kredytowej,
- spadek cen mieszkań, przez który nasz lokal straci na wartości.
Koszty zakupu
Pamiętajmy, że kupno mieszkania to nie tylko kwestia samej ceny, jaką zapłacimy jego sprzedawcy lub deweloperowi. Oprócz tego musimy jeszcze dokonać opłat, które czasem znacznie zwiększą koszty związane z inwestycja. Do wydatków tego typu należą:
- podatek do urzędu skarbowego,
- wynagrodzenie notariusza,
- opłata sądowa za utworzenie odpisu z księgi wieczystej,
- wpis do hipoteki oraz wynagrodzenie rzeczoznawcy.
Do kosztów związanych z zakupem mieszkania i zaciągniętym w tym celu kredytem musimy wliczyć wymagane przez bank ubezpieczenie.
Perspektywy wynajmu
Kupno mieszkania na wynajem to inwestycja długoletnia, w związku z tym, wybierając takie rozwiązanie, powinniśmy wziąć pod uwagę także pogłębiający się niż demograficzny. Od kilkunastu lat liczba Polaków sukcesywnie się zmniejsza. Dodatkowo niski współczynnik urodzeń wyraźnie świadczy o zbliżającym się spadku populacji. To oznacza, że musimy liczyć się z faktem , iż liczba studentów i absolwentów napędzających rynek najmu w perspektywie najbliższych lat będzie spadać. Według najnowszych prognoz w ciągu najbliższych 10 lat ich liczba może obniżyć się nawet o 400 tys.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!