
- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kiedy można wynająć mieszkanie z MdM?
MdM to program umożliwiający zakup nowego lub używanego mieszkania na kredyt na atrakcyjnych finansowo warunkach, bo z dopłatą. Czy istnieje jednak możliwość wynajmu mieszkania kupionego w ramach MdM-u?
Program Mieszkanie dla Młodych to rządowy projekt zapewniający wsparcie finansowe młodym osobom, które chcą kupić pierwsze w życiu mieszkanie lub dom jednorodzinny. Program jest regulowany wieloma warunkami określonymi w ustawie z dnia 27 września 2013 roku. Z takiego wsparcia mogą korzystać małżeństwa i osoby samotne w wieku do 35 lat (choć są wyjątki od tej reguły). Warunkiem (niedotyczącym rodzin wielodzietnych) jest nieposiadanie na własność żadnego mieszkania ani domu.
Forma i wysokość dofinansowania
Środki w programie MdM pochodzą z Banku Gospodarstwa Krajowego. Są one wypłacane w postaci dofinansowania wkładu własnego kredytobiorcy. Taką pomoc możemy uzyskać, gdy zaciągamy kredyt na zakup mieszkania lub domu, a kwota zobowiązania wynosi co najmniej 50% ceny nieruchomości, przy czym wybrany okres spłaty to minimum 15 lat.
W przypadku beneficjentów bezdzietnych dofinansowanie to 10 proc. Osoby z jednym dzieckiem mogą liczyć na 15 proc. Z kolei rodziny z dwójką i trójką dzieci otrzymują odpowiednio 20 i 30 proc. dofinansowania.
Wynajem mieszkania MdM dopiero po 5 latach
Podstawowym założeniem programu jest ułatwienie młodych ludziom nabycia pierwszego mieszkania w życiu. To zaś pociąga za sobą restrykcje związane z wynajmem mieszkania, które kupiliśmy z dotacją z BGK. Przepisy określają, że przez 5 lat od dnia zakupu nie można wynajmować domu lub mieszkania innym osobom. Dotyczy to zarówno najmu w ramach działalności gospodarczej, jak i najmu prywatnego. Jeśli kredytobiorca złamie ten przepis, jest wtedy zobowiązany do zwrócenia do Banku Gospodarstwa Krajowego części dopłaty. Wysokość kwoty zwrotu wyliczana jest na podstawie wzoru:
X = D • (P / M)
X – kwota zwrotu
D – kwota wypłaconej dopłaty
P – liczba miesięcy do końca 5-letniego terminu
M – 60 miesięcy
Krótko mówiąc, jeśli planujemy wynajem mieszkania kupionego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, to lepiej poczekajmy 5 lat aż upłynie okres karencji. W innym przypadku będziemy zmuszeni do oddania części naliczonej pomocy i tym samym pozbawimy się części korzyści.
A co ze sprzedażą?
Identyczne restrykcje dotyczą także sytuacji, gdy przed upływem 5 lat sprzedamy dotowane mieszkanie, zaczniemy je wykorzystywać do innych niż mieszkalne celów lub kupimy jeszcze jedno mieszkanie.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!