- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Na co uważać w umowie deweloperskiej?
Jak każda umowa, tak i ta między kupującym mieszkanie a deweloperem, zawiera wiele skomplikowanych zapisów i szereg kruczków prawnych. Czy wiesz, na co należy najbardziej uważać, podpisując umowę deweloperską podczas zakupu mieszkania z rynku pierwotnego? Jeśli nie, koniecznie musisz to przeczytać!
Czym jest umowa deweloperska?
Zanim przejdziemy do dyskusji na temat pułapek zawartych w umowach deweloperskich, warto skupić się na definicjach. Czym tak naprawdę jest ta umowa? Co dokładnie reguluje? Umowa deweloperska ma za zadanie określenie między stronami podmiotu oraz ceny późniejszej umowy przenoszącej własność. Innymi słowy zawiera się ją po to, aby zobowiązać obie strony do podpisania w późniejszym terminie umowy przyrzeczonej, która skutkuje zmianą właściciela nieruchomości. Zawarcie tych umów dzieli okres realizacji inwestycji, czyli wybudowania mieszkania. Taka umowa zobowiązuje nabywcę do uiszczenia opłaty z góry, choć prawo własności otrzyma on dopiero później. Oczywiście tego typu dokument prawny wiąże się ze sporym ryzykiem. Poniżej przedstawiamy kwestie, na które warto mieć oko.
Opóźnienia w budowie
Zdarzają się i to nawet bardzo często. Kto jednak ponosi za nieodpowiedzialność? A jeśli już to w jakiej formie? Jeśli podpisujemy umowę deweloperską, to zadbajmy o to, aby klauzula dotycząca opóźnień była jasna i przede wszystkim zamknięta. W innym przypadku, opóźniona parapetówka będzie kosztować tylko nas.
Kary umowne dla nabywcy
Każdy ma prawo się rozmyślić. Warto ubezpieczyć się na taką ewentualność i zadbać o to, aby klauzula kary umownej za zerwanie przez nas umowy była precyzyjnie określona. Kwota kary nie może być podana w tzw. widełkach. Musimy dokładnie wiedzieć, ile zapłacimy w razie zmiany zdania.
Zmienny i wadliwy deweloper
Przed podpisaniem umowy należy ją dokładnie przeanalizować pod kątem wszystkich zapisów określających odpowiedzialność za błędy i zmiany ze strony dewelopera. Mamy tu na myśli takie sytuacje, jak wady w wykończeniu, modyfikacja projektu oraz zmiana powierzchni mieszkania. Klauzule, które ograniczają odpowiedzialność dewelopera w takich przypadkach bądź po prostu zobowiązywały nabywcę do zrzeczenia się praw do roszczeń, są nie do zaakceptowania i należy je usunąć z umowy.
Rewaloryzacja
W umowie deweloperskiej należy również uważać na klauzule rewaloryzacyjne. Dotyczą one dodatkowych opłat związanych z podwyżką VAT lub z większą niż zakładana powierzchnią budynku bądź lokalu. Aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów trzeba zadbać o to, aby taka klauzula zawsze szła w parze z możliwością odstąpienia od umowy.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!