- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Czy były małżonek może wypowiedzieć wspólny kredyt hipoteczny?
Co dzieje się ze wspólnie zaciągniętym kredytem hipotecznym, gdy związek się rozpada? Czy nasz były małżonek może go samodzielnie wypowiedzieć? Sprawdziliśmy, co stanowi prawo.
Wiele par decyduje się na wspólny kredyt na mieszkanie. Oznacza to wspólne podpisanie umowy, jak również wspólne spłacanie rat. Miesięczne płatności na rzecz banku są obciążeniem dla obu stron, będących zobowiązanymi do solidarnej spłaty kredytu. W przypadku osób będących w związku małżeńskim wspólne obowiązki idą jednak w parze ze wspólnymi korzyściami: oboje wszak są właścicielami nabytego mieszkania.
Co jeśli jednak nasz związek nie przetrwa spłaty kredytu i rozpadnie się, zanim zdążymy solidarnie pozbyć się zadłużenia? Jak wyglądają wtedy konsekwencje dla obojga ex-małżonków? Czy nasz były małżonek może wypowiedzieć taki kredyt bez naszej wiedzy?
Wypowiedzenie umowy kredytowej
Odpowiedź na te pytania jest stosunkowo prosta: jeśli umowę kredytową podpisaliśmy wspólnie, to nie może ona zastać zerwana przez tylko jednego współkredytobiorcę. Z perspektywy banku nie ma znaczenia, czy dalej jesteśmy w związku, czy też nie. Dla banku liczy się jedynie zawarta umowa. Dlatego też nawet jeśli nasz ex-małżonek będzie chciał wypowiedzieć samemu umowę kredytową, to i tak nie będzie mógł tego zrobić. Aby rozwiązać umowę, niezbędna jest zgoda i podpis obu stron.
Kwestia spłaty rat kredytowych
W wyniku rozwodu zwykle dochodzi do podziału majątku. Taki podział będzie oczywiście uwzględniał również kredytowane mieszkanie. Istnieje wiele scenariuszy takiego podziału. Jedną opcją jest przekazanie praw własności do kredytowanego mieszkania jednemu małżonkowi i ustalenie przy podziale majątku, że tylko on będzie spłacał raty kredytowe. W takiej sytuacji druga strona figuruje w umowie tylko w sposób formalny.
Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku problemów ze spłatą kredytu bank może zwrócić się do drugiej osoby, która podpisała umowę kredytową. Jeśli umowa nie stanowi inaczej, wtedy także ów współkredytobiorca jest zobowiązany do pokrywania roszczeń ex-małżonka. Wynika to z faktu, że podział majątku nie dotyczy wspólnie zaciągniętych zobowiązań. Na szczęście możemy uchronić się przed takim rozwiązaniem z pomocą opcji „przejęcia długu” od ex-małżonka. Jeśli uzyskamy zgodę banku i ex-małżonka, to możemy do umowy kredytowej dołączyć aneks, który będzie stanowił, że od momentu jego podpisania za spłatę wspólnie zaciągniętego kredytu odpowiada tylko jeden małżonek.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!