- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak wstrzymać egzekucję komorniczą z nieruchomości?
Niezdolność do spłaty kredytu hipotecznego może doprowadzić do wszczęcia egzekucji komorniczej z nieruchomości. Czy możemy w jakiś sposób możemy wstrzymać ten proces, a jeśli tak, to co będzie do tego potrzebne?
Egzekucja komornicza z nieruchomości to postępowanie, które jest wszczynane na wniosek wierzyciela. Aby mogła dojść do skutku, wierzyciel musi posiadać tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi. Egzekucje z nieruchomości są najczęściej prowadzone na wniosek banków, które w tym celu muszą posiadać bankowy tytuł egzekucyjny. Zwykle wnioskują o nie banki, które mają ustanowioną hipotekę na mieszkaniu.
Jeśli bank posiada taki tytuł, może zlecić komornikowi przejście do opisu i oszacowania nieruchomości. Te działania są preludium do rozpoczęcia licytacji nieruchomości. Jej sprzedaż służy pokryciu kosztów długu poniesionych przez bank (wierzyciela).
Powstrzymanie egzekucji
Egzekucja z nieruchomości to ostateczny środek odzyskania pożyczonych pieniędzy przez bank. Trzeba jednak pamiętać, że kredytobiorca, który ma aktualnie problemy ze spłatą kredytu i wisi na nim groźba rozpoczęcia egzekucji z nieruchomości, może ten proces powstrzymać. Co musi zrobić, aby to osiągnąć?
Ugoda z bankiem
Najbardziej skutecznym i jedynym sposobem wstrzymania egzekucji z nieruchomości jest zwrócenie się do banku, który jest naszym wierzycielem. W takich sytuacjach jest to najczęściej bank, w którym pożyczyliśmy pieniądze na kupno mieszkania. Próba negocjacji z komornikiem nie ma sensu, ponieważ nie jest on stroną w danej sprawie, a tylko wykonawcą poleceń wierzyciela.
Zwrócenie się do banku z prośbą o rozmowę w sprawie egzekucji komorniczej to pierwszy krok. Kolejnym jest przygotowanie się do szczerej rozmowy dotyczącej naszego zadłużenia oraz sposobów jego spłaty. Trzeba już na wstępie zdać sobie sprawę z tego, że rozmowa nie będzie łatwa, a bank może patrzeć na nas podejrzliwie. Nie wolno się jednak zniechęcać, tylko trzeba spróbować. Jeśli przedstawimy wiarygodny plan spłaty zobowiązania, to może udać się nam wynegocjować kredyt konsolidacyjny (niższe raty) lub inny rodzaj rozwiązania, nieuwzględniający ingerencji komornika.
Krótko mówiąc, jeśli chcemy wstrzymać egzekucję z nieruchomości, to szukajmy wszelkich sposobów na porozumienie się z wierzycielem (bankiem), bo tylko on jest w stanie zablokować działania komornika.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!