- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Bank hipoteczny a uniwersalny - gdzie leży różnica?
Planujesz kupno mieszkania na kredyt? W takim razie masz do wyboru oferty banków hipotecznych i uniwersalnych. Gdzie leży różnica między nimi i który z nich wybrać, żeby za kredyt zapłacić jak najmniej?
Kupno mieszkania wymaga od nas zaangażowania dużej ilości gotówki. W tym celu niezbędne jest zwykle zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Możemy to zrobić w banku uniwersalnym i hipotecznym. Aby dowiedzieć się, gdzie się to bardziej opłaca, należy jednak najpierw wyjaśnić różnice między obiema instytucjami.
Bank hipoteczny i uniwersalny – różnice
W chwili obecnej na polskim rynku funkcjonują 3 banki hipoteczne:
- mBank Hipoteczny,
- Pekao Hipoteczny,
- PKO Bank Hipoteczny.
Jeśli chodzi o banki uniwersalne to liczba jest znacznie większa i obejmuje około 40 banków komercyjnych.
Podstawowa różnica między oboma typami instytucji to zakres działań. Banki hipoteczne specjalizują się w oferowaniu długoterminowych kredytów hipotecznych i nie oferują innych produktów, które można znaleźć w bankach uniwersalnych. Z kolei tamte - oprócz kredytów długoterminowych - oferują kredyty gotówkowe, karty kredytowe, lokaty oraz inne produkty bankowe.
Tym, co różni oba rodzaje instytucji, jest również sposób pozyskiwania środków na kredyty hipoteczne. W przypadku banków uniwersalnych środki na zakup mieszkania pochodzą zwykle z depozytów innych klientów. Banki hipoteczne używają do tego zaś środków finansowanych pochodzących z emisji obligacji zabezpieczonych, czyli listów zastawnych.
Kolejna różnica dotyczy samych produktów hipotecznych, a dokładniej uwzględnia wysokość rat kredytowych. Jeśli weźmiemy kredyt hipoteczny w banku uniwersalnym, to zwykle będzie to kredyt z oprocentowaniem zmiennym. Oznacza to, że kwota raty kredytu będzie ulegać zmianie, najczęściej co kwartał. Wynika to z faktu, iż banki uniwersalne działają w oparciu o zmienne stopy procentowe. W przypadku kredytu z banku hipotecznego uzyskujemy zaś dostęp do raty, która będzie stałej wysokości przez okres od 5 do 10 lat.
Kredyt w banku hipotecznym
Jak widać, kredyty w bankach hipotecznych oferują nam większą stabilność i chronią przed zmiennością stóp procentowych. Jeśli zamierzamy uzyskać taki kredyt na zakup mieszkania, to należy pamiętać, że będziemy musieli jednak spełnić rygorystyczne warunki. Po pierwsze - w ten sposób może sfinansować jedynie zakup nieruchomości, która już istnieje. Opcja z kupnem mieszkania na etapie budowy nie wchodzi w rachubę. Po drugie - banki hipoteczne wymagają od nas wpłaty własnej w wysokości minimum 20 proc. wartości nieruchomości. Po trzecie - wyceniając wartość lokalu bank stosuje ostrożne i sztywne szacunki, co dodatkowo ogranicza nasze możliwości.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!