
- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt na dom na własnym gruncie - spis dokumentów do banku
Kredyt na budowę domu różni się nieco w swojej formie od tego udzielanego na zakup mieszkania. Owe różnice tkwią przede wszystkim w sposobie wypłaty pieniędzy, a także w formalnościach, przez jakie będzie musiał przebrnąć kredytobiorca. Sprawdź spis dokumentów potrzebnych do kredytu na budowę domu na własnej działce.
Kredyt hipoteczny udzielany na budowę domu jest wypłacany w kilku transzach, co pozwala bankowi czuwać nad tym, w jaki sposób kredytobiorca wydaje pieniądze przeznaczone na sfinansowanie kolejnych etapów budowy nieruchomości. Wypłata każdej kolejnej transzy kredytu jest uzależniona od postępu prac i dostarczonej do banku dokumentacji budowlanej. Spłata kredytu rozpoczyna się od razu po wypłacie pierwszej transzy, jednak wtedy kredytobiorca spłaca tylko odsetki od długu. Pełna spłata rat kapitałowo-odsetkowych następuje dopiero po wypłacie wszystkich transz kredytu.
Dokumenty do kredytu
Podstawowe dokumenty niezbędne do uzyskania kredytu na budowę domu na własnej działce są w większej części takie same jak do wszystkich innych kredytów hipotecznych. Przede wszystkim musimy przedłożyć w banku dwa dokumenty ze zdjęciem oraz zaświadczenie o zarobkowe (czy inne dokumenty dochodowe). Ponadto musimy jednak dodatkowo przedstawić w banku akt notarialny potwierdzający własność gruntu oraz odpis z księgi wieczystej. Warto podkreślić, że działka budowlana może stanowić wkład własny do kredytu hipotecznego, ale tylko pod warunkiem, że jej wartość zostanie oszacowana na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego.
Przed złożeniem wniosku kredytowego
Wniosek kredytowy możemy złożyć dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę, które jest udzielane przez starostwo powiatowe. Pozwolenie wraz z projektem budowlanym składamy w banku. Oprócz tego będziemy także potrzebować dziennika budowy z oświadczeniem kierownika budowy o podjęciu obowiązków.
Przygotowanie kosztorysu
Dodatkowym bardzo ważnym dokumentem potrzebnym przy kredycie budowlanym jest kosztorys z wyceną, który będzie stanowić podstawę rozliczenia kolejnych transz. W prawidłowym wypełnieniu druku kosztorysowym pomocny może okazać się kosztorys inwestorski, który można zamówić, kupując projekt domu. Taki kosztorys jest sporządzany na indywidualne zlecenie. Dokument ten ułatwi nam zapoznanie się z aktualnym kosztem budowy w poszczególnych etapach.
Jakich dokumentów budowy wymaga bank?
Dokumenty budowy potrzebne przy kredycie udzielonym na budowę domu:
- decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
- ostateczna decyzja w sprawie pozwolenia na budowę,
- dziennik budowy - do wglądu,
- projekt budowlany - do wglądu.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!