- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Czy z usterkami można podpisać protokół odbioru mieszkania?
Dokonując odbioru technicznego mieszkania, powinniśmy być bardzo ostrożni, ponieważ niewłaściwe przeprowadzenie tej czynności może skończyć się dla odbiorcy dodatkowymi kosztami. Czy odbierając lokal z usterkami, powinniśmy podpisać protokół odbioru?
Przy odbiorze mieszkania obowiązkowo powinien znaleźć się jego właściciel. Z przebiegu tej czynności należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy. Taki dokument jest niezbędny, ponieważ w nim nabywca lokalu może zgłosić wszelkie zastrzeżenia i wady znalezione podczas odbioru mieszkania.
Na odbiór najlepiej z fachowcem
Oględziny mieszkania przy odbiorze wymagają wszechstronnej wiedzy, a także szczegółowej weryfikacji. Kupujący ma prawo na takie spotkanie przyjść z fachowcem, czyli inspektorem nadzoru budowlanego. Za opłatę w wysokości 200–300 zł osoba taka pomoże oszacować, na ile mieszkanie spełnia standardy budowlane i warunki podpisanej z deweloperem umowy.
W przypadku, gdy zdecydujemy się na samodzielny odbiór mieszkania, powinniśmy przygotować sobie listę rzeczy, na które podczas takich oględzin warto zwrócić szczególną uwagę. Na taką wizytę warto zabrać ze sobą sprzęty, które pomogą w tych czynnościach: poziomicę, kątownik, miarkę i próbnik do prądu, a także żarówkę z oprawką.
Usterki wpisz do protokołu!
W przypadku, gdy po przeprowadzeniu oględzin mieszkania zgromadzimy listę zastrzeżeń w stosunku do lokalu, powinniśmy wszystkie odnotować w treści protokołu zdawczo-odbiorczego. Dokument ten zapewnia nabywcy mieszkania naprawę wykrytych usterek przez dewelopera.
Co po wykryciu wad?
Po otrzymaniu protokołu zdawczo-odbiorczego deweloper ma 14 dni na doręczenie nabywcy oświadczenia o uznaniu wad lub o odmowie ich uznania ze wskazaniem przyczyn. Natomiast w ciągu 30 dni od podpisania protokołu deweloper powinien usunąć uznane przez siebie wady. W sytuacji, gdy pomimo starania deweloper nie usunie wykrytych wad w określonym terminie, wtedy powinien wskazać inną datę, wraz z uzasadnieniem opóźnienia.
Kiedy podpisać protokół zdawczo-odbiorczy?
Do czasu, gdy deweloper nie usunie uznanych przez siebie wad, nie powinniśmy podpisywać protokołu zdawczo–odbiorczego. Dopiero po dokonaniu wszystkich wymaganych napraw nabywca może przejść do odbioru ostatecznego.
Aż 5 lat rękojmi za wady nieruchomości
W odpowiedzialności dewelopera za wady lokalu ma zastosowanie nie tylko umowa deweloperska, ale także przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi. W związku z tym w przypadku, gdy usterki w mieszkaniu zostaną znalezione już po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego, wtedy właściciel lokalu ma prawo dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady mieszkania przez okres 5 lat od jego wydania. Co do wad rzeczy ruchomych zamontowanych w lokalu czas rękojmi jest skrócony do roku.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!