- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Marża a oprocentowanie kredytu hipotecznego
Marża to nie oprocentowanie kredytu, ale jego składowa. Sprawdź, jak te dwa czynniki wpływają na koszt kredytu hipotecznego.
Oprocentowanie kredytu jest zależne od stopy rynkowej, czyli wskaźnika: LIBOR, WIBOR lub EURIBOR (zależnie od waluty kredytu) i marży, która może mieć różną wielkość, będą zależna od banku.
WIBOR a marża - różnice
Pierwszy czynnik wpływający na wysokość oprocentowania kredytu, czyli dla kredytów złotowych wskaźnik WIBOR, jest wartością zmienną. Określa on wysokość oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym, tzn. stanowi średnią cenę, po jakiej banki kupują i sprzedają między sobą pieniądze. Banki nie mają wpływu na wysokość tego wskaźnika.
Marża to z kolei zysk banku, który jest ustalany w umowie kredytowej. Ten parametr kredytu może zostać zmieniony tylko w przypadku, gdy obie strony umowy kredytowej wyrażą na to zgodę.
Od czego zależy wysokość marży?
Czynniki mające wpływ na wysokość marży banku to przede wszystkim:
- wkład własny – obecnie banki nie udzielają kredytów hipotecznych bez wkładu własnego. Minimalna wymagana wysokość wkładu własnego w roku 2016 to 15% wartości mieszkania. Jeśli jednak posiadamy wyższy wkład własny, mamy większe szanse na niższą marżę;
- rodzaj kredytu – marża kredytu jest uzależniona od rodzaju kredytu, inna będzie dla kredytu gotówkowego, mieszkaniowego, a jeszcze inna dla kredytu konsolidacyjnego. W większości banków najniższe marże są ustalane przy kredytach celowych, zwłaszcza tych przeznaczonych na zakup nieruchomości, natomiast najwyższe są na ogół przy pożyczkach gotówkowych i na kartach kredytowych;
- prowizja od kredytu - wysokość marży banku może być także uzależniona od prowizji płaconej przez klienta przy uzyskaniu kredytu. Zdarza się w niektórych bankach, że wyższa prowizja może wpłynąć na obniżenie marży banku;
- dodatkowe produkty banku - wysokość marży banku zależy też od ilości usług banku, z jakich skorzysta klient przy wzięciu kredytu. Wykupując dodatkowe ubezpieczenia czy otwierając konto z kartą debetową lub wnioskując o kartę kredytową, kredytobiorca ma szansę wynegocjować niższą marżę.
Czy marża może się zmienić?
Teoretycznie wysokość marży powinna być stała przez cały okres kredytowania. Jednak w przypadku, gdy zaciągając kredyt, klient korzysta z promocji, może się zdarzyć, że po okresie promocyjnym marża wzrośnie. Podobnie może się zadziać, gdy po jakimś czasie kredytobiorca chce zrezygnować z dodatkowego produktu bankowego wziętego razem z kredytem (np. z ubezpieczenia). Wszystkie zapisy ewentualnych zmian wysokości marży muszą znaleźć się w umowie kredytowej.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!