- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyty hipoteczne: pośrednicy będą musieli podać swoje wynagrodzenie
Nowy Rok 2016 rozpoczął się pod znakiem wielu nowych zmian na rynku bankowym zwłaszcza w zakresie produktów kredytowych. Z jednej z nich kredytobiorcy z pewnością powinni być zadowoleni - w końcu dowiedzą się, ile zarabiają na nich pośrednicy kredytowi - ci będą musieli podawać wysokość wynagrodzenia od banku za sprzedaż kredytu hipotecznego. Ale na tym nie koniec...
Banki dostosowują się do nowych reguł gry, z których niektóre już zostały, a inne już w najbliższym czasie zostaną ustanowione. Czy zmiany te będą korzystne dla klientów? Z jednej strony nowy podatek bankowy już spowodował podniesienie marż kredytów, z drugiej – pojawiają się zupełnie nowe uregulowania, z których konsumenci powinni być już bardziej zadowoleni.
Praca pośrednika pod lupą
Prawdopodobnie już w marcu br. polskie prawo zostanie dostosowane do dyrektywy Unii Europejskiej o kredycie hipotecznym, chociaż już pojawiają się głosy, że jednak ta implementacja unijnego prawodawstwa może nieco się opóźnić. Zmiany w przepisach dotkną przede wszystkim pośredników kredytów hipotecznych i trzeba przyznać - będzie to korzystne dla klientów. Dyrektywa unijna wprowadzi nie tylko zmiany w licencjonowaniu pośredników kredytowych, ale również wymusi na nich posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Już niedługo poznamy wynagrodzenie pośrednika
Ważną zmianą będzie także konieczność informowania kredytobiorców o wysokości wynagrodzenia, jakie otrzyma pośrednik od banku za sprzedaż danego produktu kredytowego. Pośrednicy będą musieli poinformować klientów o wszystkich produktach w swojej ofercie, a nie tylko o wybranych.
Powyższe zmiany będą działały na korzyść kredytobiorców i wymuszą na pośrednikach bardziej transparentne działanie. Pośrednictwo w kredytach hipotecznych stanie się w końcu bardziej przejrzyste.
Co jeszcze przyniesie rok 2016?
Nowy rok to również wyższy obowiązkowy wkład własny, który wzrósł z 10% do 15%, ale to nie wszystkie zmiany. Coraz większy wpływ na rynek bankowy można obserwować po wejściu najwyższego w Europie podatku bankowego. Już teraz większość banków podniosło marże kredytowe, niektóre nawet dość wysoko. To z kolei może nieco zniechęcić konsumentów do zaciągania kredytów hipotecznych przynajmniej w pierwszej części roku, gdy sytuacja na rynku bankowym jest ciągle dynamiczna. Można się domyślać, że za kilka miesięcy klienci banków pogodzą się z nową rzeczywistością i akcje kredytowe mogą znów zyskać na dynamice. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że rynek kredytów hipotecznych, a za nim rynek nieruchomości, nie będzie już tak dobrze się rozwijał, jak w roku 2015. Najbliższe miesiące pokażą, jak będzie w rzeczywistości.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!