- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt hipoteczny w euro: które banki pożyczą w 2016 roku?
Boom na hipoteczne kredyty walutowe zakończył się prawie 2 lata temu, gdy przyznawanie ich zostało ograniczone przez rekomendację KNF. Od tamtej pory zwykły Kowalski może zaciągnąć kredyt w euro, jeśli zarabia w tej walucie. W których bankach będzie można uzyskać kredyt hipoteczny w euro w 2016 roku?
Od 2014 roku wiele się zmieniło na polskim rynku bankowym. Przede wszystkim zastopowano udzielane szerokim strumieniem kredyty denominowane w walutach obcych dla osób uzyskujących dochody w polskich złotych. Od tamtej pory kredytobiorca może otrzymać hipoteczny kredyt tylko w walucie, w której osiąga przeważającą część dochodu. To ograniczyło jednocześnie ofertę banków w segmencie takich kredytów i ich wybór stał się znacznie mniejszy. To problem dla osób, które pracują zagranicą, ale chcą kupić nieruchomość w Polsce.
Rozwiązanie – współkredytobiorca
Zanim sprawdzimy, w którym banku można liczyć na kredyt hipoteczny w euro, warto dodać, że można próbować również innych rozwiązań, tym bardziej że wiele dużych banków w ogóle nie ma w swojej ofercie kredytów walutowych, np. ING Bank Śląski, mBank czy Citi Handlowy.
Taką furtką w dostępie do kredytów złotówkowych dla osób zarabiających za granicą jest złożenie wniosku o kredyt wraz ze współkredytobiorcą, który uzyskuje dochody w złotówkach. Niestety trzeba zwrócić uwagę na to, żeby dochód w polskiej walucie był wyższy od tego w obcej walucie. Do takiego rozwiązania zachęcają takie banki, jak Credit Agricole, Eurobank, Bank Millennium. BZ WBK z kolei w ogóle nie bierze pod uwagę dochodów uzyskiwanych za granicą.
Najszersza oferta w euro
Zarabiający w euro są w najlepszej sytuacji w grupie osób zarabiających za granicą, ponieważ mogą liczyć na najszerszą ofertę banków. Osiągający dochody w innych walutach, szczególnie w mało popularnych wśród Polaków, jak na przykład skandynawskie, mogą mieć duży kłopot z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Warto również zwrócić uwagę, że marże hipotecznych kredytów walutowych są zdecydowanie wyższe od kredytów w złotówkach. Z drugiej strony oprocentowanie jest w miarę niskie w kredytach walutowych w euro, ponieważ wskaźnik EURIBOR 3M osiągnął poziom ujemny. Często również pożyczając w euro, należy wpłacić wyższy wkład własny niż w przypadku pożyczania w złotówkach.
Kredyty hipoteczne w euro w 2016 roku będą posiadać w swojej ofercie takie banki jak: Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, Bank Pekao, BOŚ, Deutsche Bank, Getin Bank.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!