- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt hipoteczny dla cudzoziemca - co należy wiedzieć?
Już od wielu lat Polska jest otwartym krajem, w którym mogą swobodnie przebywać obywatele różnych krajów, a szczególnie z terenu Unii Europejskiej. Nikogo już nie dziwi wynajmowanie przez obcokrajowców mieszkań czy domów lub ich praca na terenie Polski. A co w sytuacji, gdy cudzoziemiec zechce zaciągnąć w Polsce kredyt hipoteczny?
Skoro granice Polski są otwarte dla cudzoziemców, nie powinno dziwić, że również coraz więcej obcokrajowców tutaj zamieszkujących składa w Polsce wnioski o kredyty hipoteczne. W wielu przypadkach wnioski te są składane razem z obywatelami polskimi.
Banki sprawdzą dokładnie sytuację cudzoziemca
Obecnie banki nie sprawiają żadnego kłopotu kredytobiorcom, którzy chcą zaciągnąć kredyt wraz z cudzoziemcem. Oczywiście wszystko zależy od statusu obcokrajowca. Na pewno musi on mieszkać w Polsce i wykonywać na terenie naszego kraju pracę zarobkową. W takiej sytuacji ma on największą szansę, że jego wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, oczywiście o ile posiada on odpowiednią zdolność kredytową. Bank sprawdzi także ewentualne zobowiązania zaciągnięte w ojczystym kraju cudzoziemca. W gorszej sytuacji będzie na pewno obcokrajowiec, który już spłaca kredyt w swoim kraju – będzie musiał przedstawić raport kredytowy i wykazać, że będzie w stanie spłacać raty obecnego i nowego zobowiązania.
Gdy cudzoziemiec pracuje poza Polską
W gorszej sytuacji w kwestii szans na otrzymanie kredytu hipotecznego są obcokrajowcy, którzy uzyskują dochody w swojej ojczyźnie, mimo że zamieszkują w Polsce. Bank może wymagać większej ilości dokumentów, jakie konieczne będą do przedłożenia. Na pewno instytucja finansowa na terenie naszego kraju zażąda zaświadczenia o dochodach i dokument potwierdzający zatrudnienie. Może być też wymagane okazanie zeznania podatkowego albo wyciągu z konta osobistego. Obcokrajowiec musi także pamiętać, że większość banków zażąda przetłumaczenia wszystkich dokumentów na język polski przez przysięgłego tłumacza.
Kiedy potrzebna jest karta pobytu?
Niektórym bankom wystarczy, że obcokrajowiec jest obywatelem Unii Europejskiej, inne będą żądały karty stałego albo czasowego pobytu - szczególnie gdy cudzoziemiec pochodzi spoza wspólnoty europejskiej. Warto również dodać, że przy zakupie mieszkania nie jest wymagane żadne dodatkowe zezwolenie, chyba że to nieruchomość w strefie nadgranicznej lub grunt rolny.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!