- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Dokumenty do wypłaty transzy na rzecz dewelopera
Jeśli zdecydowałeś się na zakup mieszkania deweloperskiego, które jest jeszcze w trakcie budowy, bank będzie wypłacał pieniądze z kredytu hipotecznego w formie transz. Jakie dokumenty będą potrzebne kredytobiorcy, by bank przyjął od niego zlecenie wypłaty kolejnej transzy na rachunek powierniczy dewelopera?
Pieniądze z kredytu budowlanego czy też hipotecznego z częścią budowlaną (a więc podczas kredytowania inwestycji jeszcze nieukończonej) wypłacane są przez banki w formie transz, co oznacza, że cała kwota nie jest od razu przekazywana kredytobiorcy (w przypadku budowy domu systemem gospodarczym) czy deweloperowi. Bank najpierw sprawdza, czy deweloper wywiązał się z ustaleń i wykonał dany etap budowy, zanim wypłaci kolejną transzę. Nie ma tu znaczenia, czy chodzi o zakup mieszkania w bloku, czy domu jednorodzinnego.
Plan wypłat
Kupno nowego mieszkania od dewelopera często oznacza konieczność czekania, aż to mieszkanie zostanie wybudowane. W takim przypadku istnieją dwie możliwości rozliczenia się nabywcy z deweloperem - albo pieniądze otrzyma jednorazowo po zakończeniu budowy (w przypadku zamkniętych rachunków powierniczych), albo zapłata jest przekazywana w formie transz (w przypadku otwartych rachunków powierniczych), zgodnie z harmonogramem wpłat.
Zlecenie wypłaty transzy
Po przyznaniu przez bank kredytu mieszkaniowego pieniądze na zakup lokalu przez kredytobiorcę przelewane są na specjalne konto, utworzone na potrzebę obsługi danej wierzytelności. To właśnie z tego konta deweloper będzie otrzymywał na rachunek powierniczy środki w postaci transz.
To kredytobiorca musi dopilnować, żeby poszczególne transze zostały w terminie przekazane na rzecz dewelopera. Potrzebny jest do tego odpowiedni dokument, który należy wypełnić w banku. Mowa tu o zleceniu wypłaty transzy. Żeby pieniądze dotarły na rachunek dewelopera w wyznaczonym przez niego czasie, takie zlecenie należy złożyć w banku kilka dni przed terminem, w którym pieniądze powinny znaleźć się na koncie dewelopera. Bank z reguły potrzebuje tych kilku dni, żeby sprawdzić postęp prac budowlanych (by określić, czy deweloper wywiązuje się z obowiązków). Warto wiedzieć, że zanim pieniądze zostaną rzeczywiście przekazane deweloperowi przedstawiciel banku może udać się osobiście na plac budowy, by sprawdzić, czy prace zostały wykonane w ustalonym zakresie. Częściej jednak bank poprzestaje na sprawdzeniu dostarczonych mu przez dewelopera dokumentów.
W przypadku każdej transzy należy postępować tak samo i składać odpowiednio wcześnie zlecenie jej wypłaty. By tego dokonać, kredytobiorca w zasadzie potrzebuje jedynie okazać w banku swój dowód osobisty. By wizytę u doradcy przyspieszyć, warto posiadać przy sobie numer konta, na który transza powinna zostać przelana, a także znać dokładną kwotę transzy, by doradca nie musiał samodzielnie odszukiwać tych danych w systemie.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!