- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt hipoteczny a intercyza
Intercyza nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem dla małżeństw, które planują zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. W wielu przypadkach rozdzielność majątkowa może się sprawdzać, ale przy próbie sfinansowania zakupu nieruchomości kredytem, może okazać się niemałym balastem. Nie oznacza to jednak, że intercyza przekreśla szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego.
Wraz z zawarciem związku małżeńskiego pojawia się automatycznie wspólnota majątkowa. Można to zmienić na podstawie umowy zawartej przed notariuszem – intercyzy. Czasami, gdy jeden z małżonków nie wyraża zgody na odrębność majątkową, decyzję o niej może podjąć sąd. Intercyza bywa jednak kłopotliwa dla banków. W ten sposób przecież jeden z małżonków, który miewał w przeszłości problem ze spłatą zobowiązań, może się ukryć przed bankowymi analitykami, gdy tymczasem drugi z małżonków wystąpi z wnioskiem o kredyt hipoteczny.
Świeża intercyza niemile widziana
Banki starają się w różny sposób zabezpieczyć przed klientami, dla których intercyza mogłaby być sposobem na zatajenie problemów finansowych małżonka lub jego negatywnej historii kredytowej. Zazwyczaj kredytobiorca taki musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Wiele banków stawia warunek, że rozdzielność majątkowa musi trwać dłużej niż pół roku przed złożeniem wniosku kredytowego (np. Getin Noble Bank, ING Bank Śląski). Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie instytucje traktują w ten sposób klientów z intercyzą. Niektóre banki akceptują dopiero co zawartą rozdzielność majątkową, ale za to wymagają przystąpienia do kredytu obu małżonków, często też żądają dodatkowych dokumentów, zaświadczeń, a bywa, że oferują gorsze warunki kredytowe, niż jest to w przypadku klientów bez intercyzy.
Bank rygorystyczny wobec rozdzielności majątkowej
Bank zabezpiecza przede wszystkim swoje interesy i musi być pewny, że klient jest wypłacalny i zwróci pożyczone pieniądze. Stąd właśnie szczególnie rygorystyczne podejście instytucji finansowych do rozdzielności majątkowej. Warto pamiętać, że gdy o kredyt hipoteczny ubiega się jeden z małżonków, tylko on staje się właścicielem nieruchomości sfinansowanej kredytem i tylko on ma obowiązek spłacania wierzytelności. Bank nie może wyegzekwować długu od drugiego małżonka. To również sprawia, że bank podchodzi do klienta z intercyzą bardziej nieufnie. Nie powinno natomiast być większego problemu w sytuacji, gdy obydwoje małżonkowie, posiadający rozdzielność majątkową, składają wspólnie wniosek o kredyt.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!