- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Legalny wynajem mieszkania - stawki podatku na 2016 rok
Wynajmowanie mieszkania może przynosić spore dochody, od których mamy obowiązek odprowadzić podatek. Jego wysokość, zależy od wybranej formy opodatkowania. Sprawdź wysokości stawek podatkowych obowiązujących przy wynajmie mieszkań na 2016 rok.
Osoby wynajmujące mieszkanie często wolą robić to nielegalnie, bojąc się biurokracji, mnóstwa formalności i zakładania działalności gospodarczej. Wynajmujący nie musi być jednak przedsiębiorcą, może się on rozliczyć z wynajmu jako osoba fizyczna.
Zabezpiecz swoje interesy!
Przede wszystkim, by mieć podstawy do rozliczenia z fiskusem z wynajmu, należy sporządzić z najemcą stosowną umowę z najemcą. Najlepiej zrobić to pod okiem prawnika, który podpowie nam zapisy zabezpieczające nasze interesy. Najbezpieczniejsza jest umowa zawarta na czas określony, a do tego z ustalonym okresem wypowiedzenia. Niedotrzymanie punktu na temat wypowiedzenia może doprowadzić do tego, że lokator będzie miał prawo mieszkać w naszym mieszkaniu nawet 3 lata od chwili wypowiedzenia umowy. W takim przypadku niezależnie od tego, jak bardzo niestosowne będzie zachowanie lokatora, prawo będzie stało po jego stronie, a wynajmujący nie będzie mógł się go legalnie eksmitować.
Formy rozliczenia z urzędem skarbowym
Po podpisaniu umowy z najemcą, powinniśmy zgłosić to w urzędzie skarbowym. Pamiętajmy, iż legalny wynajem nie zmusza nas do założenia działalności gospodarczej, ponieważ z wynajmu mieszkania możemy rozliczać jako osoba fizyczna. Osoba prywatna uzyskująca dochody z wynajmu może wybrać jedną z dwóch form opodatkowania:
- ryczałt od przychodów, którego stawka wynosi 8,5%,
- zasady ogólne, czyli tak zwana skala podatkowa - 18% lub 32%.
Ryczałt
Wynajmujący najczęściej wybierają ryczałt jako sposób rozliczania, ponieważ jest on najprostszy. W tym przypadku podstawą opodatkowania jest przychód bez możliwości odliczenia żadnych kosztów. W sytuacji, gdy umowa najmu jest sporządzona w formie pisemnej, niewymagane jest prowadzenie ewidencji kosztowej, jak i przychodowej. Obowiązek podatkowy przy ryczałcie powstaje dopiero w chwili zapłaty czynszu przez najemcę. Natomiast w przypadku, gdy nasz lokator w danym miesiącu nie zapłacił za wynajem, wtedy nie musimy płacić podatku. Jedynym minusem tej formy rozliczania jest brak możliwości odliczania od podstawy opodatkowania jakichkolwiek kosztów, np. remontu.
Zasady ogólne
Rozliczając się z wynajmu na ogólnych zasadach, podstawę opodatkowania stanowi dochód z czynszu, obniżony o koszty remontów, zakupu wyposażenia itp. W tym przypadku ważne jest sporządzenie dokumentacji przychodów oraz kosztów. Gdy uzyskany z wynajmu dochód mieści się w granicach 85-528 zł, rozliczamy podatek stawką 18%, natomiast, gdy przekroczymy ten limit – stawka wynosi 32%.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!