- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Prognozy zysku z wynajmu nieruchomości w 2016 roku
W Polsce zdecydowanie rośnie zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości na wynajem, także wśród mikroinwestorów. Eksperci przekonują, że potencjał rodzimego rynku jest duży, bo zaledwie 4% Polaków wynajmuje mieszkania, natomiast w krajach zachodnich odsetek ten sięga nawet 50%. Na jakie zyski z wynajmu można zatem liczyć w nadchodzącym 2016 roku?
Zakup mieszkania na wynajem jest obecnie najpopularniejszą i najbezpieczniejszą formą inwestowania, przynoszącą godziwy zysk. Biorąc pod uwagę fakt, jak dużym ryzykiem obarczone są np. fundusze inwestycyjne czy gra na giełdzie, to zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem wydaje się być długotrwałym i pewnym sposobem na zarabianie. Bezpieczną formą inwestowania są lokaty bankowe, jednak przy obecnym niskim oprocentowaniu, na poziomie 1,5% w skali roku, to zysk z wynajmu nieruchomości na poziomie 4% w skali roku jest znacznie korzystniejszy.
Gdzie najlepiej wynajmować mieszkania?
Rynek nieruchomości jest rynkiem lokalnym, dlatego na rentowność, jaką możemy uzyskać na wynajmie, wpływa wiele czynników. Według ostatnich badań najlepszymi miastami do inwestowania w mieszkania na wynajem są:
- Gdańsk,
- Warszawa,
- Wrocław.
To właśnie w tych lokalizacjach można uzyskać największy zysk, kupując mieszkanie na wynajem. Taka sytuacja wynika z tego, że w tych miastach jest największy popyt na tego typu lokale, a jednocześnie można tam uzyskać wyższe stawki czynszu.
Stopa zwrotu z wynajmu
Obecnie średnia cena zakupu mieszkania w Warszawie to około 7,3 tys. zł/m2, a średnia stawka najmu to około 45 zł/m2. Inwestując w lokal, przy takich cenach mamy szansę uzyskać rentowność netto na poziomie 4,7%. Tymczasem w Gdańsku - przy średniej cenie 4,9 tys. zł/m2 i czynszu 32,3 zł/m2 - możemy liczyć na jeszcze większe zyski w skali rocznej.
Popyt na mieszkania na wynajem
Według najnowszych danych w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba ogłoszeń najmu w siedmiu badanych miastach spadła o 35%. Zwłaszcza wśród mieszkań najbardziej popularnych, czyli jedno-, dwu- i trzypokojowych. Jednocześnie widoczny jest wzrost popytu w grupie mikroinwestorów, którzy szukają mieszkań do zakupu pod wynajem. Największym zainteresowaniem cieszy się Warszawa - tam inwestorzy najczęściej poszukują małych mieszkań typu kawalerka. Obecnie najtrudniej jest kupić kawalerkę pod wynajem z rynku pierwotnego.
Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 15% zwiększyło się zainteresowanie mieszkaniami do wynajęcia. Według prognoz ekspertów polski rynek wszedł w nową fazę, którą kraje zachodnie przechodziły 20 lat temu. Obecnie tylko 4% Polaków mieszka w wynajętym mieszkaniu, natomiast na Zachodzie ten odsetek jest kilkanaście razy większy. W Niemczech i krajach Beneluksu wynosi ok. 30-40% a w Szwajcarii ponad 50%.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!