- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Dom z bali lub prefabrykatów - tak ciepły jak murowany?
Dom można wybudować na wiele różnych sposobów. Poza technologią murowaną w grę wchodzi jeszcze m.in. budowa z drewna lub w systemie prefabrykowanym. Sprawdź, które z tych technologii gwarantują powstanie dobrze ocieplonego budynku.
Najwięcej zwolenników wciąż mają domy murowane. Ich duża popularność wynika z przekonania, że tylko takie domy są w stanie zapewnić ciepło i bezpieczeństwo. Warto zwrócić jednak uwagę na budynki wykonane z drewna lub elementów prefabrykowanych, które nie tylko nie ustępują pod tymi względami domom murowanym, ale powstają także w krótszym czasie.
Domy z bali
Domy murowane buduje się od 6 do 12 miesięcy – drewniane nawet w 2-3 miesiące. Wynika to z tego, że w przypadku tych ostatnich wiele prac można wykonywać w sezonie zimowym. Ponadto tańsze jest wykończenie domów z bali – warunkiem jest jednak zastosowanie odpowiedniej technologii. Z drugiej strony do budowy drewnianego domu potrzebni są wykwalifikowani fachowcy oraz wysokiej jakość drewno, w efekcie czego koszt całej inwestycji na ogół jest tylko nieznacznie niższy niż w przypadku domu murowanego.
Domy z elementów prefabrykowanych
Budynków prefabrykowanych nie należy kojarzyć wyłącznie z czasami PRL-u, kiedy to na potęgę powstawały bloki z wielkiej płyty o niskim standardzie. Dziś z elementów prefabrykowanych można też budować solidne domy jednorodzinne. W przypadku tej technologii można uniknąć stosu odpadów na placu budowy- na miejsce inwestycji są bowiem przywożone duże elementy, które są gotowe do natychmiastowego montażu. Dzięki takiemu rozwiązaniu czas realizacji budowy może się zamknąć nawet w kilku tygodniach. Minusem domów prefabrykowanych jest ich cena, która niekiedy dochodzi do 5-6 tys. zł/m2.
Czy takie domy są ciepłe?
Zarówno domy z bali, jak i domy budowane w technologii prefabrykowanej są w stanie zapewnić wymagany poziom ciepła. Co więcej, zawsze można je dodatkowo ocieplić wełną. Murowany, drewniany czy prefabrykowany? Wybierajmy, kierując się względami wizualnymi i finansowymi – niezależnie od zastosowanej technologii każdy budynek może być ciepły i przyjazny dla domowników.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!