- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Prawie 1/3 funduszy MdM na 2016 rok już wykorzystana!
Od momentu włączenia do programu MdM rynku wtórnego zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania do zakupu mieszkania nie brakuje. Wykorzystano już blisko 1/3 limitu dopłat na 2016 rok!
Program Mieszkanie dla Młodych już od blisko dwóch lat ułatwia młodym Polakom zakup pierwszego mieszkania. Dzięki korzystnej nowelizacji ustawy regulującej jego działanie coraz chętniej korzystają z niego rodziny wielodzietne oraz osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości na rynku wtórnym.
Program MdM – dla kogo?
Dzięki programowi MdM można uzyskać dofinansowanie wkładu własnego niezależnie od tego, czy mieszkanie jest nabywane na rynku pierwotnym, czy też wtórnym. Taka forma wsparcia przysługuje każdemu, kto spełnia poniższe warunki:
- jest w wieku poniżej 35 lat,
- nie posiadał do tej pory na własność żadnego mieszkania,
- ubiega się o kredyt opiewający na kwotę wynoszącą co najmniej 50% wartości nieruchomości, którego okres spłaty wynosi minimum 15 lat,
- jest zainteresowany nabyciem nieruchomości, której cena jest równa lub niższa od wartości wskaźnika ustalonego dla danej lokalizacji.
Warto przy tym zaznaczyć, że pierwsze dwa wymienione kryteria nie są wiążące dla rodzin wielodzietnych, które wychowują troje lub więcej dzieci. To istotna zmiana w stosunku do początkowych założeń programu, której celem jest wspieranie polityki prorodzinnej państwa.
Jakie korzyści po nowelizacji ustawy?
Program MdM uwzględnia potrzeby coraz szerszego kręgu odbiorców. Wyrazem tego jest wzrost dopłat dla rodzin wielodzietnych oraz zwiększenie dla nich powierzchni mieszkania stanowiącej podstawę do obliczania dofinansowania wkładu własnego (z 50 m2 do 65 m2). Co więcej, dzięki nowelizacji ustawy można uzyskać także dopłaty do zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób zamieszkujących miejscowości, w których buduje się niewiele nowych mieszkań.
Na jaką dopłatę można liczyć?
Wysokość dopłat jest wyrażona jako procent ceny nabywanej nieruchomości i zależy przede wszystkim od liczby dzieci, którą wychowują beneficjenci. Obecnie poszczególne grupy odbiorców mogą liczyć na dofinansowanie w kwocie nieprzekraczającej:
- 10%ceny nabywanego domu lub mieszkania – osoby bezdzietne,
- 15% ceny nabywanego domu lub mieszkania – osoby wychowujące jedno dziecko,
- 20% ceny nabywanego domu lub mieszkania – osoby wychowujące dwójkę dzieci,
- 30% ceny nabywanego domu lub mieszkania – osoby wychowujące troje lub więcej dzieci.
Oznacza to, iż w zależności od ceny mieszkania i liczby wychowywanych dzieci można uzyskać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych dofinansowania. O tym, że warto skorzystać z takiej pomocy, nie trzeba więc nikogo przekonywać. Trzeba jednak śpieszyć się ze złożeniem wniosku, bo jeśli obecne zainteresowanie programem pozostanie na tym samym poziomie przez najbliższe miesiące, to przyszłoroczny limit dopłat wyczerpie się już w pierwszej połowie 2016 roku.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!