- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
5 mitów o kredytach mieszkaniowych
Wokół kredytów hipotecznych narosło wiele mitów, które nadal są obecne w świadomości wielu polskich kredytobiorców. Poniżej rozwiewamy 5 najpowszechniejszych z nich.
Bez umowy o pracę nie można dostać kredytu? Brak spłaty kredytu skutkuje karą więzienia? Odmowa w jednym banku przekreśla szansę na pożyczkę w innym banku? Rodzice mogą zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu? To wszystko mity! Sprawdź dlaczego!
Mit 1: Brak umowy o pracę przekreśla szanse na otrzymanie kredytu
Banki dopuszczają każdą formę zatrudnienia, aczkolwiek najbardziej pożądaną jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony. Klienci uzyskujący dochody na podstawie umów cywilno-prawnych również mogą ubiegać się o kredyt lub pożyczkę. W takich przypadkach banki szczegółowo przyglądają się historii takich umów i regularności wpływów wynagrodzenia z ich tytułu – niekiedy nawet do dwóch lat wstecz.
Mit 2: Za niespłacony kredyt można pójść do więzienia
Polskie prawo nie przewiduje kary pozbawienia wolności za niespłacony dług. Ustawodawcy są wyrozumiali i uwzględniają fakt, że każdemu mogą przytrafić się nieprzewidziane zdarzenia losowe (poważna choroba, utraty pracy), które mogą spowodować problemy ze spłatą kredytu lub pożyczki. Kara więzienia jest za to przewidziana dla osób, które wyłudzają kredyty, ukrywają majątek przed komornikiem czy też zaciągnęły zobowiązanie z nastawieniem, że nie będą go spłacać.
Mit 3: Jeśli jeden bank negatywnie rozpatrzył wniosek, w innym będzie tak samo
Każdy bank stosuje swoje własne metody i procedury obliczania zdolności kredytowej klientów (choć we wszystkich instytucjach są podobne). Kwestie, na jakie szczególny nacisk kładzie jeden bank, w innym mogą mieć drugorzędne znaczenie. Nawet jeśli kredytu odmówi nam pięć kolejnych banków, nadal mamy więc szansę na otrzymanie pożyczki w innej instytucji.
Mit 4: Łatwiej o kredyt z rodzicami
Niestety, choć przyłączenie rodziców do wniosku kredytowego może zwiększać zdolność kredytową wnioskodawcy, w praktyce może też skutkować pogorszeniem warunków, na jakich będzie spłacany kredyt. Banki zwykle biorą pod uwagę wiek najstarszego kredytobiorcy, który w dniu ostatniej raty kredytowej nie może zazwyczaj przekraczać 70 lub 75 lat. Oznacza to, że kredyt zostanie udzielony na krótszy okres, w efekcie czego wysokość rat będzie stanowiła zbyt duże obciążenie dla budżetu kredytobiorcy.
Mit 5: Im niższa rata, tym lepiej
Im dłuższy okres kredytowania, tym wyższy rzeczywisty koszt kredytu. W przypadku kredytów zaciągniętych na 30-40 lat rata kredytu jest wprawdzie niewielka, jednak podliczając wszystkie wpłaty otrzymujemy niekorzystny koszt całkowity kredytu. W praktyce jest więc dokładnie odwrotnie – im wyższa rata i krótszy okres kredytowania, tym niższy koszt pożyczki.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!