- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
6 najczęstszych błędów kredytobiorców hipotecznych
Kredyt hipoteczny otwiera drzwi do spełnienia marzeń o własnym mieszkaniu lub domu. Niestety wielu klientów podejmuje niekorzystne decyzje, które przyczyniają się do wyboru niewłaściwej oferty, a niekiedy wręcz stwarzają poważne problemy finansowe. Sprawdź, jakie błędy popełniają najczęściej kredytobiorcy hipoteczni.
Zaciągnięcie kredytu lub pożyczki wiąże się z koniecznością dopilnowania wielu spraw i formalności, które są nie tylko czasochłonne, ale wymagają także od nas czujności i rozwagi. Nawet drobne przeoczenie może przyczynić się do negatywnych konsekwencji, które na lata zwiążą nas z bankiem na niekorzystnych warunkach.
Błąd 1: Kredyt w banku, w którym mam konto
Klienci bywają niestety sentymentalni i nierzadko wybierają ofertę kredytową tego banku, w którym mają już konto osobiste. Niestety taki wybór nie zawsze jest trafny – jeśli w danym banku można uzyskać lepszą lokatę, wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym czy tańszy rachunek osobisty, nie oznacza to, że udzieli nam także kredytu na korzystnych warunkach. Rynek kredytowy jest niezwykle rozbudowany i warto dogłębnie przeanalizować jak najwięcej ofert różnych instytucji.
Błąd 2: Kierowanie się wysokością raty
Im niższa rata, tym dłuższy okres kredytowania, a im dłuższy okres kredytowania, tym wyższy koszt całkowity kredytu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto więc wybrać kredyt o krótszym okresie kredytowania i nie dać się zwieść obietnicą niskiej raty.
Błąd 3: Wysokość kredytu przekraczająca faktyczne potrzeby finansowe
Klienci nierzadko zaciągają kredyt, którego wielkość przekracza ich rzeczywiste zapotrzebowanie. Często stanowi to skutek zachęty pracownika banku, który oferując wyższą kwotę kredytu, dba przede wszystkim o interes swojego pracodawcy - dla banku to po prostu większy zysk. Należy więc jasno określić swoje cele finansowe i pożyczyć tylko taką sumę, która okaże się niezbędna do ich realizacji.
Błąd 4: Dajemy się zwieść promocjom
Korzystanie z promocji bywa opłacalne, ale nie zawsze. Klienci często kierują się reklamą, nie weryfikując przy tym rzeczywistych kosztów kredytu. Przed wyborem oferty promocyjnej należy zapoznać się z jej szczegółami i zweryfikować pełny koszt pożyczki.
Błąd 5: Wybieramy zbędny dodatki podnoszące koszt kredytu
Skuszeni niskim oprocentowaniem kredytu korzystamy z oferowanych do niego dodatków, które nie zawsze są nam potrzebne. Przykładem tego może być ubezpieczenie na życie, za zakup którego wprawdzie możemy płacić niewielkie składki, jednak ich zsumowana wysokość może przewyższyć oszczędności uzyskane dzięki wyborowi kredytu z uzyskaną dzięki polisie obniżką oprocentowania.
Błąd 6: Ignorujemy znaczenie umowy kredytowej
Wielu kredytobiorców ignoruje znaczenie najważniejszego dokumentu związanego z pożyczką, czyli umowy kredytowej. Takie postępowanie naraża na wybór niekorzystnej oferty, a także rozczarowanie, które może pojawić się w sytuacji, gdy zechcemy np. spłacić kredyt w części lub w całości przed terminem – niekiedy skorzystanie z takiej opcji wiąże się z wysokimi opłatami. W praktyce należy dogłębnie zapoznać się ze wszystkim szczegółami umowy – oprocentowaniem kredytu, wielkością prowizji, wysokością rat czy całkowitym kosztem kredytu.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!