- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Lista opłat w kredycie MdM
Lista opłat, jakie trzeba ponieść, decydując się na kredyt hipoteczny (także ten z dopłatą MdM), jest niezwykle wyczerpująca. Co więcej, zasady naliczania niektórych kosztów wielu klientom wydają się mało przejrzyste. Za co tak naprawdę płacimy, zaciągając kredyt mieszkaniowy w banku?
Obecnie każda instytucja udzielająca pożyczek i/lub kredytów ma obowiązek podać ich rzeczywisty koszt, który wyrażony jest pod postacią rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). Wskaźnik ten uwzględnia nie tylko oprocentowanie kredytu czy prowizję za jego udzielenia, ale także wszelkie inne opłaty, które trzeba ponieść w związku z daną umową. Decydując się na kredyt hipoteczny w ramach programu MdM, nie ponosimy dodatkowych kosztów z tytułu skorzystania z opłaty, jednak pozostałe, obowiązujące przy każdym kredycie hipotecznym, nas nie ominą.
Opłaty jednorazowe
Pierwszym typem opłat są koszty, które zazwyczaj mają charakter jednorazowy i są naliczane już przy udzielaniu kredytu. Należą do nich:
- opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego,
- prowizja za przygotowanie i uruchomienie kredytu,
- koszt polisy (jeśli składka opłacana jest jednorazowo z góry), której posiadania może wymagać bank,
- opłata za wycenę nieruchomości,
- opłaty za wpis do hipoteki nieruchomości na rzecz banku.
Opłaty comiesięczne
Opłatami, które najbardziej obciążają kredytobiorcę są jednak te, które musi on ponosić regularnie, przez cały okres spłaty zobowiązania. W tym przypadku należy wspomnieć przede wszystkim o comiesięcznej racie kredytowej, składającej się z części kapitałowej oraz odsetkowej. Ta druga stanowi zysk banku.
Jeżeli nasz wkład własny (pomimo pozyskania dopłaty MdM) nie osiągnął 20% ceny nieruchomości, większość banków nałoży na nas obowiązkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Występuje ono pod postacią podwyższonej marży, a obowiązuje do czasu spłaty odpowiedniej części kapitału kredytu, która wraz z wkładem własnym osiągnie pułap owych 20% wartości inwestycji.
Do czasu ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego (wpisu w KW na rzecz banku) kredytobiorca hipoteczny będzie też ponosił koszt ubezpieczenia pomostowego (pobieranego w postaci zwiększenia wysokości marży).
Jeśli do kredytu zostało dodatkowo wykupione ubezpieczenie płatne do rat – comiesięczny koszt raty kredytowej należy powiększyć o wysokość płaconej składki.
Dodatkowo warto pamiętać o mniejszych kosztach, jak np. miesięczne opłaty za prowadzenie konta osobistego, jeśli do założenia takowego zobligował nas bank.
Inne opłaty
Na uwagę zasługują również inne opłaty, które mogą się pojawić w przypadku dokonywania określonej operacji bankowej. Wcześniejsza spłata pożyczki, przewalutowanie kredytu, wniosek o zmianę okresu kredytowania, ustanowienie nowego zabezpieczenia – to wszystko kosztuje. Co więcej, bank pobiera także opłaty za wysyłanie powiadomień ponaglających do spłaty zadłużenia, a w przypadku jakichkolwiek opóźnień w tym zakresie – może naliczyć dodatkowe odsetki karne.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!