- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Nadpodaż mieszkań w 2016 r.? Kiedy deweloperzy zaczną obniżać ceny?
W roku 2015 odnotowano zdecydowane ożywienie na rynku deweloperskim. Firmy deweloperskie rozpoczęły w tym roku budowę aż 34 tys. mieszkań. Popytowi na nowe lokale sprzyjają zmiany w prawie, regulacje oraz koszt pieniądza. Ta tendencja wzrostu może się jednak zmienić w roku 2016 roku. Czy w związku z nadwyżką wybudowanych lokali, spadną ich ceny?
Na polepszające się wyniki firm budujących mieszkania duży wpływ mają bardzo niskie stopy procentowe. To one sprawiają, że kredyty obecnie są rekordowo tanie, co wpływa pozytywnie na rynek nieruchomości. Niskie oprocentowanie kredytów skłania dużą liczbę Polaków do starania się o pożyczkę na własne mieszkanie. Mizerne zyski z lokat powodują natomiast, że osoby posiadające kapitał, kupują mieszkania na wynajem.
Stopy procentowe i lokaty
W najbliższych latach kredyty mogą jednak stać się droższe, a lokaty zyskowniejsze. Kontrakty terminowe na WIBOR sugerują, że w perspektywie dwóch lat można się spodziewać trzech podwyżek. To może spowodować wzrost kosztu kredytu, a tym samym zmniejszyć liczbę potencjalnych kredytobiorców. Podczas gdy obecnie na lokacie w banku można zarobić 2–3%, za dwa lata może to być już około 4%.
Zapowiadane zmiany mogą odczuć deweloperzy, ponieważ w ostatnim czasie osoby likwidujące lokaty były dla firm budujących mieszkania ważnymi klientami. Zgodnie z szacunkami NBP - w 2012 roku, po pierwszych obniżkach oprocentowania, na nowe mieszkania Polacy wydali około 5 mld zł, a już w 2014, gdy oprocentowanie lokat jeszcze spadło, sprzedano lokale już za 9 mld.
Zmiany w MdM
Na rynek deweloperski mogą wpłynąć także zmiany w MdM. Po nowelizacji ustawy możliwe jest nabycie mieszkania używanego. Zakup nowego lokalu jest nadal preferowany, ale i tak już teraz można szacować, że nowelizacja sprawi, iż na rynek wtórny trafi w najbliższym czasie przynajmniej 30–50% wypłacanego dofinansowania. Może to wpłynąć na obniżenie sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego.
Likwidacja otwartych rachunków powierniczych
Deweloperów może czekać jeszcze zmiana, związana z likwidacją otwartych rachunków powierniczych. Firmy deweloperskie mogą zostać zmuszone przez UOKiK do stosowania tylko zamkniętych rachunków powierniczych. W tym przypadku dostęp do pieniędzy klientów deweloper uzyskuje dopiero po oddaniu mieszkania do użytku. W takiej sytuacji firmy deweloperskie będą musiały zabezpieczać finansowanie swoich inwestycji, np. kredytem z banku, zamiast korzystać z wpłat klientów.
Wejście w życie wszystkich tych zmian może utrudnić deweloperom życie, a tym samym wpłynąć na obniżkę cen lokali. Efekty prawdopodobnie dadzą się odczuć w najbliższych latach.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!