- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Zakup mieszkania w kamienicy - plusy i minusy
Jeszcze kilkanaście lat temu kamienice kojarzyły się najczęściej ze starymi, zniszczonymi wieloletnim użytkowaniem budynkami, które zamieszkiwały osoby ubogie. Obecnie te najbardziej reprezentacyjne stanowią pewnego rodzaju dobro luksusowe. Jakie plusy i minusy ma nabycie mieszkania w kamienicy?
Największą popularność kamienice zawdzięczają zwykle świetnej lokalizacji. W dzisiejszych czasach centra dużych miast najczęściej zapełniają się szklanymi wieżowcami, w których ceny metra kwadratowego lokali mieszkalnych przyprawiają o zawrót głowy. Wiekowe kamienice, które znajdują się pomiędzy nimi, są tymczasem intratną inwestycją dla tych, którym zależy na bliskości centrum lub zamieszkaniu w prestiżowej dzielnicy za rozsądną cenę.
Solidne fundamenty
Wśród argumentów przemawiających za kupnem mieszkania w kamienicy znajdziemy solidne, ceglane mury, które często pamiętają czasy wojny, wysoki sufit z możliwością aranżacji antresoli, wysokie okna, znakomicie oświetlające pomieszczenia, a także ciekawe rozplanowanie pokoi. Pamiętajmy, że kamienice na ogół powstawały dla zamożnej części społeczeństwa. Wtedy w budownictwie nie dopuszczono bylejakości czy fuszerek - budowano dokładniej i staranniej. Do tego głównym materiałem budowlanym kamienic była cegła, która obecnie jest najbardziej docenianym budulcem wśród osób, które chcą kupić mieszkanie. Lokale w starym budownictwie doceniają także ci, którzy preferują tradycyjny plan mieszkania z oddzielną, widną kuchnią, sporym korytarzem i przestronnymi pokojami.
Klimat i historia
Dodatkowym i niepodważalnym atutem mieszkań w kamienicach jest ich niezapomniany klimat. Razem z lokalem kupujemy także historię z nim związaną. Do tego bardzo często takie mieszkania posiadają własne kominki, zabytkowe parkiety czy bogate wykończenia. Właśnie to wszystko razem decyduje o atrakcyjności i prestiżu tego typu nieruchomości.
Mieszkanie w kamienicy a remont
Zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania w kamienicy, musimy wziąć jednak pod uwagę wady związane z tego typu budynkami. Głównym defektem takich nieruchomości jest ich stan ogólny zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Sypiący się tynk, odpadające gzymsy, stare okna, niewymieniana elektryka itd. to mankamenty, z którymi będzie się musiał zmierzyć przyszły właściciel mieszkania w starym budownictwie. Często spotykaną wadą tych lokali jest wilgoć i grzyb. Nawet, jeśli mieszkanie wygląda na odnowione, warto sprawdzić, czy np. u sąsiada nie istnieje ten problem. Niestety domeną centrów miast, w których znajdują się kamienice, jest brak miejsc parkingowych. Każdy, kto posiada auto i chce kupić mieszkanie w takiej lokalizacji, musi mieć na uwadze tego typu mankamenty.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!