- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Sprzedaż mieszkania bez pośrednika: krok po kroku
Chcesz sprzedać dom lub mieszkanie? Masz dwie opcje: wynająć agencję nieruchomości lub przejść przez cały ten proces i formalności samodzielnie. Poniżej instruujemy krok po kroku, na co powinieneś zwrócić uwagę w przypadku sprzedaży bezpośredniej.
Pomoc pośrednika w procesie sprzedaży nieruchomości przekłada się przede wszystkim na oszczędność czasu. Największym minusem takiego rozwiązania jest jednak wysoka prowizja, która może sięgać nawet kilku procent (zwykle 2-4%) wartości transakcji. Z kolei sprzedaż bezpośrednia wymaga pełnego zaangażowania na każdym etapie – dlatego niezbędna jest dyspozycyjność i odpowiednie przygotowanie do przedsięwzięcia.
Krok 1: Wyceń nieruchomość
Pierwszym i zarazem niezwykle ważnym krokiem jest rzetelne oszacowanie wartości sprzedawanej nieruchomości. W tym celu można skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego lub we własnym zakresie – np. korzystając z internetowych kalkulatorów średnich cen mieszkań i domów. Należy przy tym pamiętać o uwzględnieniu indywidualnej charakterystyki naszego nieruchomości – lokalizacji, stopnia wykończenia, urządzania wnętrz itp.
Krok 2: Przygotuj dokumenty
Osoby zainteresowane ofertą nieruchomości będą chciały przejrzeć wszelkie dokumenty poświadczające prawo własności, czyli: kopię aktu notarialnego oraz wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowanie przestrzennego.
Krok 3: Wybierz, gdzie zamieścisz ofertę
Wydaje się, że najskuteczniejszym kanałem dystrybucji ogłoszenia będzie Internet, a konkretniej odpowiednie, tematyczne serwisy i portale. Ten sposób z jednej strony mamy zagwarantowane dotarcie do wielu zainteresowanych, z drugiej – możemy upiększyć prezentację oferty o bogaty opis, liczne zdjęcia czy filmy.
Krok 4: Odbieraj telefony i e-maile
Niezwykle czasochłonna jest jednak przede wszystkim obsługa zainteresowanych zakupem nieruchomości. Mowa tutaj zarówno o odbieraniu telefonów czy odpisywaniu na e-maile, jak i prezentacji lokalu. Warto zatroszczyć się o ten element – im więcej klientów uzyska informacje, na których im zależy, tym większe szanse na sprzedaż mieszkania po korzystnej cenie.
Krok 5: Podpisanie umowy
Na koniec pozostaje przygotowanie aktu notarialnego sprzedaży lokalu, w czym pomoże wynajęty notariusz. Ponadto, jeśli druga stronie nie dysponuje na daną chwilę wymaganą kwotą, należy sporządzić umowę przedwstępną.
Krok 6: Dodatkowe zastrzeżenie umowne
Ponadto możliwe jest dodatkowego zastrzeżenia umownego w postaci zadatku, który zabezpiecza obie strony transakcji. W tym przypadku, jeśli kupujący odstąpi od umowy – zachowasz zadatek. Jeśli jednak transakcja nie zostanie sfinalizowana z Twojej winy – będziesz zobligowany do zwrotu dwukrotnie wyższej kwoty.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!