- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Budowa czy zakup domu - co tańsze?
Wiele osób, planując zamieszkanie we własnych czterech kątach, staje przed dylematem: budowa czy kupno gotowego domu. Nowe prawo budowlane ułatwia formalności, jednak jeszcze szybciej kupimy gotowy budynek. Co jest tańsze - budowa domu czy zakup gotowej nieruchomości od dewelopera?
Do niedawna zbieranie wszystkich dokumentów wymaganych do rozpoczęcia budowy domu trwało nawet trzy miesiące. 28 czerwca 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która ma skrócić ten czas do 30 dni. Obecnie zamiast wymaganego do tej pory pozwolenia na budowę w określonych przypadkach wystarczy jedynie forma zgłoszenia.
Według powszechnej opinii budowa domu jest tańsza niż kupno gotowego lokalu. Jest tak dlatego, iż budowa nie wymaga pośrednika, któremu trzeba zapłacić, czyli dewelopera.
Budowa domu: przygotuj się na niespodziewane
Decydując się na samodzielną budowę domu, w pierwszej kolejności potrzebna nam działka budowlana. Gdy nie posiadamy własnej, warto poszukać wśród ofert gotowych uzbrojonych już terenów wystawionych przez inwestorów. Kolejny krok to wybór projektu. Gotowy to koszt około 3 tys. złotych, dużo drożej wyniesie nas indywidualny projekt. Następnie musimy wynająć profesjonalną ekipę budowlaną, która rzetelnie wywiąże się z umowy. Do tego jeszcze dochodzą wydatki związane z zakupem materiałów budowlanych.
Pomimo tego, że częściej spotykamy się z opinią, iż samodzielna budowa domu jest tańsza niż kupno gotowca, musimy wziąć po rozwagę kilka aspektów. Przede wszystkim to, że decydując się na budowę, na ogół nie znamy się na tym. Dodatkowo musimy liczyć się z wydatkami, które wynikną w trakcie budowy, a których nie mieliśmy w planach. Budując dom, powinniśmy także wziąć pod rozwagę opóźnienia, które akurat w branży budowlanej zdarzają się nader często, a terminy zawarte w umowach ulegają zmianom. W przypadku gotowych inwestycji nie ma takiego ryzyka i problemu.
Zakup gotowego mieszkania: może być taniej, ale nie po naszej myśli
Decydując się na kupno gotowego lokalu, musimy po prostu poszukać interesującej nas oferty. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że nie będziemy mieć takiego wyboru lokalizacji, jak przy samodzielnej budowie. Dodatkowo nie będziemy mogli decydować o ilości pomieszczeń i ich rozstawieniu. W przypadku kupna gotowego lokalu klienci mogą wnieść co najwyżej drobne poprawki we wnętrzu, zlecić likwidację ścianek działowych lub zmianę sposobu ogrzewania.
Największą zaletą zakupu mieszkania od dewelopera jest gwarancja ceny i minimum biurokratycznych formalności. Koszt zakupu nie musi być także dużo wyższy od samodzielnej budowy, ponieważ firmy deweloperskie mają tańsze materiały budowlane i zatrudniają pracowników na cały etat.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!