- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jeden pośrednik czy wycieczka po bankach - jak wybrać kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny wiąże się z podjęciem wielu trudnych decyzji, które będą rzutować na nasze życie przez długie lata. Gdy już zdecydujemy się na ta takie zobowiązanie, musimy wybrać bank, w którym złożymy wniosek kredytowy, kwotę kredytu, okres kredytowania itp. W podjęciu tych decyzji może nam pomóc doradca finansowy. Czy warto korzystać z pośrednika, czy lepiej samemu odwiedzać banki w poszukiwaniu najlepszej oferty?
Obecnie na rynku finansowym funkcjonuje wiele banków i agencji pośredniczących w zawieraniu umów, w związku z tym osoba poszukująca kredytu hipotecznego ma duży wybór. Minusem takiej sytuacji jest jednak trudność w jego dokonaniu. Jak zdecydować, która z ofert jest najkorzystniejsza?
Trzeba przeanalizować różne oferty
Każdy kredytobiorca, szukając kredytu, najczęściej pierwsze kroki kieruje do banku, z którym współpracuje od lat. Czasami zdarza się, że klient taki dostanie lepsze warunki niż osoba, która pojawi się tam po raz pierwszy (np. BZ WBK dla stałych klientów obniża prowizję o 0,5 p.p.). Pamiętajmy jednak, iż oferty, którą przedstawi nam pracownik banku, nie mamy z czym porównać, ponieważ nie zapoznaliśmy się z propozycjami innych instytucji. W związku z tym powinniśmy przeanalizować kilka rożnych ofert kredytów hipotecznych - oczywiście różnych banków. By to zrobić, musimy poświęcić na takie poszukiwania dużo czasu. Najlepszą opcją na znalezienie odpowiedniego kredytu dla osób zapracowanych jest wizyta u doradcy finansowego.
Zalety korzystania z usług doradcy finansowego
Doradca finansowy nie tylko pomoże kredytobiorcy wybrać kredyt hipoteczny, ale także na każdym etapie procesu uruchamiania kredytu zapewni mu profesjonalną obsługę, m.in. pomoże przy przygotowaniu i spisaniu właściwych dokumentów, a także będzie nadzorować proces analizy i przyznania pożyczki. Dodatkowo podczas jednej lub dwóch wizyt u pośrednika poznamy kilka, a nawet kilkanaście ofert kredytowych. Pamiętajmy także, że niezależny doradca finansowy musi się bardziej postarać przy sprzedaży kredytu, ponieważ zwykle całość bądź większość jego wynagrodzenia stanowi prowizja od zawartych umów. Będzie więc chciał znaleźć taką ofertę, z której dany klient będzie zadowolony. W innym wypadku ten uda się z prośbą o pomoc do innego pośrednika.
Negocjowanie warunków
Dodatkowym atutem współpracy z doradcą finansowym jest także możliwość wynegocjowania lepszych warunków kredytu hipotecznego. Jest tak dlatego, że pośrednik ma szansę wypracować korzystniejsze warunki niż indywidualny klient. Doradca finansowy, wie, jak rozmawiać z bankiem, a z kolei bankowi zależy na współpracy z dobrym pośrednikiem, dzięki któremu zyskuje nowych klientów.
Atuty pośrednika
Do atutów współpracy z pośrednikiem przy wyborze kredytu hipotecznego zaliczyć możemy także jego znajomość przepisów i procedur, dzięki temu może on bez problemu zapoznać kredytobiorcę z zawiłościami prawa kredytowego. Doradca finansowy składa wspólnie z klientem wnioski kredytowe równocześnie w kilku bankach, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dodatkowo pośrednicy często współpracują z deweloperami, dlatego też wiele dokumentów dostarczają od banku do dewelopera i na odwrót we własnym zakresie, bez konieczności dostarczania ich przez samego klienta.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!