- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt MdM na mieszkanie z rynku wtórnego - lista dokumentów
We wrześniu weszła w życie nowa wersja programu Mieszkanie dla Młodych, która objęła dofinansowaniem również rynek wtórny. Jakie dokumenty są potrzebne przy kredycie z dopłatą MdM na zakup mieszkania z drugiej ręki?
Pomimo wprowadzenia do programu Mieszkanie dla Młodych możliwości kupowania nieruchomości na rynku wtórnym, banki nie przewidują w chwili obecnej żadnych zmian w liście dokumentów wymaganych przy kredycie z dopłatą MdM. W przypadku klientów decydujących się na zakup lokalu z rynku wtórnego zastosowanie mają te same dokumenty, które obowiązują przy standardowym kredycie hipotecznym.
Dokumenty wymagane przy kredycie hipotecznym
Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny do wniosku o udzielenie kredytu wymagane są dokumenty:
- podstawowe, czyli związane z kredytobiorcą: dokumenty potwierdzające tożsamość, związek małżeński, prawo pobytu czy też kopia umowy rozdzielności majątkowej itd.,
- potwierdzające dochód kredytobiorcy: dokumenty różnią się zależnie od sposobu uzyskiwania dochodu, formy zatrudnienia i długości zawartej umowy lub formy rozliczania działalności gospodarczej; potrzebne będzie np. zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach lub zeznanie podatkowe PIT za poprzedni rok,
- dotyczące kredytowanej nieruchomości i ustanowienia na niej zabezpieczenia: są to dokumenty zależne od przedmiotu zakupu (mieszkanie czy dom) i rynku dokonywania transakcji, np. umowa przedwstępna nabycia nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, operat szacunkowy lub wycena nieruchomości, potwierdzenie wniesienia wkładu własnego.
Oczywiście w zależności od sytuacji kredytobiorcy analityk banku może poprosić jeszcze o przedstawienie innych dokumentów, np. dotyczących spłaty obecnych lub wcześniejszych zobowiązań.
Dodatkowe dokumenty wymagane w MdM
Kredytobiorca, składając wniosek o kredyt w ramach MdM-u, musi jeszcze liczyć się ze złożeniem dokumentów dotyczących programu. Oprócz standardowych formalności wymaganych przez bank do kredytu hipotecznego, beneficjenci MdM-u muszą dołączyć wniosek o dofinansowanie przesyłany do BGK o dofinansowanie wkładu własnego ze środków Funduszu Dopłat. Lista dodatkowych dokumentów obejmie:
- oświadczenia i zobowiązania nabywcy składającego wniosek o dofinansowanie wkładu własnego,
- wniosek nabywcy o dodatkowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu,
- dodatkowy weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową – na zabezpieczenie roszczeń z tytułu obowiązku zwrotu finansowego wsparcia,
- dodatkowe oświadczenie o poddaniu się egzekucji na rzecz BGK z tytułu obowiązku zwrotu finansowego wsparcia - dokument podpisywany przy umowie kredytowej.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!