- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Zmiany w MdM - sprawdź, jakie dostaniesz dofinansowanie
Nowelizacja ustawy MdM ma zwiększyć zainteresowanie programem. Na zmianach skorzystają mają przede wszystkich rodziny wielodzietne, a także nabywcy z małych miejscowości, gdzie łatwiej kupić mieszkanie z rynku wtórnego niż pierwotnego. Na jakie dofinansowanie można obecnie liczyć?
Niezwykle istotną zmianą wprowadzoną do programu MdM jest możliwość uzyskania dofinansowania na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Do tej pory z dopłat mogli skorzystać tylko nabywcy nowych lokali, budowanych przez deweloperów. Teraz pomoc pieniężną będą mogli także otrzymać członkowie spółdzielni. Wystarczy, że podpiszą umowę ze spółdzielnią na budowę mieszkania i wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności lokalu. Nowy MdM zapewnia także dopłaty na mieszkania po adaptacji (np. ze strychu).
Zwiększa się poziom dofinansowania
Kolejną zmianą wprowadzoną w MdM to zwiększenie korzyści dla rodzin wielodzietnych poprzez podwyższenie dla nich dopłat. Dotychczasowe rozwiązania nie były wystarczające, teraz zostały zmienione. Rodziny z przynajmniej trójką lub więcej dzieci po nowelizacji mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 30% wartości przeliczeniowej mieszkania. Osoby i rodziny z dwójką dzieci mogą liczyć na dopłatę podwyższoną o 5% w stosunku do wcześniejszego limitu, czyli obecnie zyskają 20%.
Większe korzyści dla rodzin wielodzietnych
W nowelizacji ustawy przewidziano też zwiększenie z 50 do 65 m2 powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego w przypadku osób i rodzin z co najmniej trójką dzieci. Według rządu wprowadzone zmiany powinny przynieść wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160% dla beneficjentów z co najmniej trójką wychowanków. Dodatkowo po zmianach program MdM przestanie dotyczyć tylko zakupu pierwszego mieszkania w przypadku rodzin wielodzietnych. Obejmie on również rodziny chcące poprawić warunki życiowe, kupując większy lokal. Takich beneficjentów nie będzie także dotyczył limit wieku - wcześniej przynajmniej jeden z kupujących nie mógł mieć ukończonych 35 lat.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!