- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Umowa rezerwacyjna, przedwstępna a deweloperska - czym się różnią?
Kupno mieszkania wiąże się z mnóstwem formalności, nie tylko powiązanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego, ale także z zarezerwowaniem i samym zakupem upatrzonego lokalu. Nabycie mieszkania od dewelopera niesie ze sobą dużo ryzyka, dlatego klienci podpisują kilka rodzajów umów podczas kolejnych etapów zakupu. Czym zatem różnią się umowa rezerwacyjna, przedwstępna i deweloperska?
Przed podpisaniem umowy sprzedaży mieszkania deweloperskiego (z wyodrębnieniem lokalu i przeniesieniem praw własności na nabywcę), która sporządzana jest w formie aktu notarialnego, osoba zamierzająca kupić taki lokal przejdzie przez kilka etapów podpisywania różnego rodzaju umów. Czym te poszczególne typy dokumentów się różnią? Sprawdź poniżej.
Umowa rezerwacyjna
Umowa rezerwacyjna jest nieobowiązkowa, ale daje pewność (a przynajmniej powinna) zainteresowanemu kupnem mieszkania, że wybrany przez niego lokal nie zostanie sprzedany innej osobie w czasie, gdy ten będzie dopełniał formalności zakupu (np. będzie kompletował dokumenty i sprawdzał swoją zdolność kredytową w bankach). Podpisując tego typu umowę, kupujący musi zwykle wpłacić na konto dewelopera kwotę - zadatek lub zaliczkę. Zazwyczaj jest to 10% wartości lokalu. Kwota ta w chwili podpisania umowy przedwstępnej zaliczana jest na poczet ceny mieszkania.
Umowa rezerwacyjna to oświadczenie nabywcy o zamiarze kupna nieruchomości i oświadczenie dewelopera (czy jego pełnomocnika) o czasowym wyłączeniu danego lokalu z oferty sprzedaży. W przypadku, gdy nie zostałaby zawarta umowa przedwstępna, kupujący mieszkanie może żądać zwrotu całości bądź części wniesionej opłaty rezerwacyjnej (w zależności od zapisów w umowie).
Umowa przedwstępna
Umowa przedwstępna zawierana jest w formie pisemnej lub w formie aktu notarialnego. Tego typu dokument daje podstawę domagania się zwrotu wpłaconej kwoty w przypadku, gdyby deweloper sprzedał zarezerwowane mieszkanie innej osobie. Obecnie umowy tego typu odnoszą się tylko do nieruchomości już wybudowanych i oddanych do użytku. Gdy przedsięwzięcie jeszcze nie jest ukończone, umowę przedwstępną można podpisać w odniesieniu jedynie do lokali użytkowych (np. garażu, miejsca postojowego).
Umowa zawarta w formie aktu notarialnego wiąże się z większymi kosztami, ponieważ wymaga poniesienia kosztów pracy notariusza. Jednocześnie dokument taki daje gwarancję wyegzekwowania swoich praw w sądzie w razie problemów. Umowa przedwstępna zawarta bez formy aktu notarialnego nie daje podstaw do dochodzenia roszczeń przed sądem.
Umowa deweloperska
Umowa deweloperska jest umową gwarantującą nabywcy przeniesienie własności mieszkania po jego oddaniu do użytku. Ze względu na jej wiążący charakter (wszelkie negocjacje odbywają się przed jej zawarciem) przed jej podpisaniem warto dokładnie się z nią zapoznać. Umowa powinna zawierać informacje o:
- cenie brutto mieszkania, domu wraz z gruntem;
- powierzchni działki i jej stanie prawnym;
- położeniu i istotnych cechach mieszkania;
- powierzchni i układzie pomieszczeń mieszkania;
- zakresie i standardzie prac wykończeniowych, do których przeprowadzenia zobowiązuje się deweloper;
- terminach rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz przeniesienia prawa własności na nabywcę;
- wysokości i terminach płatności poszczególnych rat na rzecz dewelopera;
- numerze pozwolenia na budowę;
- wysokości odsetek i kar umownych dla stron umowy za nieterminowe wywiązywanie się ze zobowiązań;
- terminie i sposobie zawiadomienia nabywcy o odbiorze domu;
- informację, czy bank finansujący inwestycję zgodził się na bezobciążeniowe przeniesienie na nabywcę własności domu (gdy finansował przedsięwzięcie kredytem z zabezpieczeniem hipotecznym);
- warunkach odstąpienia od umowy deweloperskiej i zasadach zwrotu pieniędzy wpłaconych przez nabywcę na rzecz dewelopera.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!