- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Ubezpiecz mieszkanie taniej - 5 najważniejszych zasad
Wydawać by się mogło, że ubezpieczenie mieszkania czy domu to „oczywista oczywistość” i wydatek konieczny. W dzisiejszych warunkach ekonomiczno-społecznych wszyscy szukamy jednak oszczędności. Niektórzy wręcz rezygnują z ubezpieczenia nieruchomości, ale może to przynieść bardzo opłakane skutki. Tymczasem polisę można kupić tanio - wystarczy stosować się do 5 podstawowych zasad.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego od stycznia do lipca 2015 roku oddano w Polsce do użytku ponad 76 tys. nowych mieszkań. To wprawdzie o 3,5 tys. mniej niż w 2014 roku w tym samym okresie, ale widać wyraźnie, że budownictwo mieszkaniowe to wciąż źródło potencjalnych klientów dla firm ubezpieczeniowych. Zestawienie statystyk GUS-u z danymi Komisji Nadzoru Finansowego pokazuje jednak, że zaledwie niespełna 60% mieszkań jest ubezpieczonych.
Polisa mieszkaniowa może wydawać się droga, ale istnieje 5 ciekawych sposobów na to, by nieruchomość ubezpieczyć taniej.
1. Zainstaluj zabezpieczenia
Na rynku jest coraz więcej ofert firm ochroniarskich, które proponują swoim klientom różnego rodzaju nowinki techniczne mające podnieść poziom bezpieczeństwa w ich domach. Do tego antywłamaniowe drzwi i okna, monitoring posesji, domofony z wizjerem oraz czujniki dymu nie tylko zwiększają bezpieczeństwo nieruchomości, ale stanowią silny argument w negocjacjach z ubezpieczycielem.
2. Wyszukuj zniżki i oferty specjalne
By pozyskać nowych klientów, coraz częściej ubezpieczyciele przygotowują specjalne pakiety, łącząc np. oferty ubezpieczenia nieruchomości z ubezpieczeniami samochodów. Takie akcje marketingowe są również korzystne dla klientów, bo pozwalają ubezpieczyć swoją własność taniej. Innym sposobem szukania oszczędności jest rezygnacja z opłacania polisy na raty. Może to być nawet kilkadziesiąt złotych.
3. Wybierz ubezpieczenie od rzeczywistych zagrożeń
To oczywiste, że ubezpieczającemu zależy na jak najszerszej ochronie, ale analizując poszczególne postanowienia umów, łatwo zauważyć, że niektóre sytuacje, od których ubezpiecza się nieruchomość, są mało realne. Tak będzie w przypadku ubezpieczenia nieruchomości położonej daleko od rzeki na wypadek powodzi bądź ubezpieczenia domu na wypadek trzęsienia ziemi, którego w Polsce nie doświadczyliśmy jeszcze nigdy (a przynajmniej trzęsienia o sile zagrażającej budynkom). Z kolei o skutkach nadmiernych opadów śniegu powinien w pierwszej kolejności myśleć właściciel domu w górach.
4. Wybierz odpowiednią sumę ubezpieczenia
Suma ewentualnego odszkodowania jest pochodną kwoty, na którą wykupiliśmy ubezpieczenie. Odszkodowanie ma w pierwszej kolejności pokryć straty i przywrócić mieszkanie do stanu sprzed powstania szkody, dlatego suma mieszkania musi odzwierciedlać rzeczywistą wartość mieszkania i jego wyposażenia. Zbyt niska kwota ubezpieczenia może sprawić, że ewentualne odszkodowanie będzie jedynie skromnym napiwkiem.
5. Nie likwiduj małych szkód z ubezpieczenia
Często posiadacze polis podejmują nie do końca uzasadnioną decyzję o likwidacji drobnych szkód, których wysokość nie przekracza kilkuset złotych. W konsekwencji w momencie odnawiania polisy trzeba będzie zapłacić wyższą składkę. Warto sprawdzić w umowie, czy przy powstrzymaniu się od likwidacji małych szkód ubezpieczyciel utrzyma dotychczasową stawkę ubezpieczenia, czy nawet zaproponuje jej obniżenie.
Ze względu na dużą rywalizację ubezpieczycieli o klientów, poszczególne towarzystwa podchodzą do kształtowania umów bardzo elastycznie. Warto o tym pamiętać przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!