- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Dokumenty do kredytu na budowę domku letniskowego
Własny domek letniskowy to idealne rozwiązanie zarówno na weekendowy wypoczynek, jak i na długi wakacyjny wyjazd. Posiadanie takiego domu to nie tylko komfort, ale również prestiż. Wybudowanie domku letniskowego nie jest jednak tanie. Można to zrobić przy wsparciu kredytu. Sprawdźmy, jakie są potrzebne do tego dokumenty.
Banki w zakresie budowy nieruchomości finansują kredytami nie tylko domy jednorodzinne, ale także inne przedsięwzięcia, w tym również budowy domków letniskowych. Oczywiście wiąże się to z koniecznością przedstawienia szeregu różnych dokumentów.
Odpis z księgi wieczystej i inne dokumenty
Do uzyskania kredytu na budowę domku letniskowego przede wszystkim potrzebny będzie aktualny odpis z księgi wieczystej gruntu, na którym na stanąć budowla. Ważne, żeby odpis został wystawiony nie wcześniej niż trzy miesiące przed złożeniem wniosku kredytowego. Oczywiście może zaistnieć sytuacja, gdy dla danej nieruchomości nie jest prowadzona księga wieczysta. W takim przypadku konieczne będzie przedłożenie w banku innych dokumentów, które wykażą jej aktualny stan prawny. Może to być notarialna umowa zakupu działki, która potwierdzi prawo do użytkowania nieruchomości. Jeśli natomiast nieruchomość została nabyta w drodze spadku, trzeba będzie przedstawić w instytucji finansowej prawomocne postanowienie sądu o nabyciu praw spadkowych. W przypadku darowizny nieruchomości będzie to umowa darowizny.
Kosztorys i harmonogram prac budowlanych
Potrzebne będzie także przygotowanie wyrysu oraz wypisu z rejestru gruntów i budynków z naniesioną informacją, że dokumenty te są podstawą do dokonania wpisu do księgi wieczystej, która prowadzona jest dla tej właśnie nieruchomości, na której będzie prowadzona inwestycja. Do tego konieczne jest również nie tylko przestawienie kosztorysu planowanej inwestycji, a także harmonogramu prac. Taką dokumentację musi przygotować specjalista z uprawnieniami budowlanymi. W tym przypadku należy skorzystać z formularza dostępnego w banku. Potrzebna będzie również umowa z generalnym wykonawcą.
Decyzja o warunkach zabudowy
To jednak nie koniec potrzebnych dokumentów. W banku należy jeszcze przedłożyć decyzję o warunkach zabudowy, jak również zagospodarowania terenu, tak by bank miał pewność, że nic nie stoi na przeszkodzie wybudowania w danym miejscu domku letniskowego. Wymagane jest również przedłożenie projektu zagospodarowania działki, na której prowadzona będzie inwestycja, a także potwierdzenie, że nie ma sprzeciwu odpowiedniego organu na taką budowę.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!