- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt na rozbudowę domu - jakich dokumentów zażąda bank?
Rozbudowa domu często jest finansowana za pomocą kredytu hipotecznego. W takim przypadku należy pamiętać o skompletowaniu i dostarczeniu określonych dokumentów. Poniżej prezentujemy, które z nich będą wymagane przez bank.
Jeśli nasz obecny dom zrobił się dla nas za mały, możemy zastanowić się nad jego rozbudową. Dostarczenie odpowiednich dokumentów to warunek konieczny, ale zarazem nie wystarczający do tego, aby otrzymać kredyt na sfinansowanie swoich celów mieszkaniowych. Podstawowym warunkiem pozwalającym na skuteczne ubieganie się o przyznanie kredytu pozostaje odpowiednia zdolność kredytowa - bez jej posiadania nie mamy szans na kredyt w żadnym banku.
Zależnie od celu kredytowania
Dokładny wykaz niezbędnych do kredytu dokumentów zależy od celu, na jaki wnioskodawca pożycza pieniądze i źródeł dochodów przez niego uzyskiwanych. W zgromadzonej dokumentacji muszą znaleźć się również elementy dotyczące kredytowanej nieruchomości.
Dokumenty wymagane przez bank
Starania o przyznanie kredytu na rozbudowę domu wiążą się nie tylko z koniecznością spełnienia określonych warunków w zakresie zdolności i wiarygodności kredytowej, ale również z dostarczeniem niezbędnych dokumentów.
W przypadku kredytu hipotecznego zaciąganego w celu sfinansowania rozbudowy domu banki wymagają od potencjalnych kredytobiorców przedstawienia:
- aktualnego odpisu z księgi wieczystej prowadzonej dla kredytowanej nieruchomości,
- decyzji pozwolenia na budowę wydanego przez właściwy organ nadzoru zawierającą adnotację, że jest ona ostateczna,
- decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a także projektu zagospodarowania działki budowlanej, na której będzie realizowana rozbudowa domu (potwierdzony urzędowo),
- wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów i budynków wraz z adnotacją poświadczającą, że stanowi on podstawę wpisu w księdze wieczystej dla nieruchomości, która będzie rozbudowywana,
- kosztorysu i harmonogramu finansowo-rzeczowego rozbudowy domu, opracowanych przez osobę z uprawnieniami budowlanymi i zatwierdzonych przez wnioskodawcę.
Co w przypadku braku księgi wieczystej?
Wbrew pozorom wciąż istnieje sporo nieruchomości, dla których nie jest prowadzona księga wieczysta. I choć najlepiej jest ją po prostu założyć, to w przypadku jej braku bank zaakceptuje również inne potwierdzenie aktualnego stanu prawnego nieruchomości stanowiącej przedmiot inwestycji. Takim dokumentem może być w szczególności:
- umowa nabycia przez kredytobiorcę prawa własności nieruchomości mająca postać aktu notarialnego,
- umowa darowizny nieruchomości na rzecz kredytobiorcy mająca postać aktu notarialnego,
- prawomocna decyzja sądu o nabyciu przez kredytobiorcę praw spadkowych, wraz z potwierdzeniem, że podatek od spadku został uregulowany.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!