- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Wykaz dokumentów niezbędnych przy zakupie nowego mieszkania na kredyt
Własne, nowe mieszkanie jest priorytetem dla wielu rodzin, a także osób samotnych czy samotnie wychowujących dzieci. Tylko - niestety - nie wszystkich na nie stać. Nieruchomości mieszkalne w Polsce najczęściej kupowane są zatem za kredyty mieszkaniowe, których uzyskanie wymaga dostarczenia do banku wielu dokumentów. Poznaj ich kompletną listę.
Od ponad roku rynek nieruchomości zbiera prawdziwe żniwo - zwłaszcza ten pierwotny. Przyczyną wzmożonego zainteresowania zakupem mieszkań jest przede wszystkim zwiększanie z kolejnym rokiem wymaganego minimalnego wkładu własnego przy kredytach hipotecznych. W przypadku lokali nowych wzrostowi ich sprzedaży sprzyja program MdM.
Starają się wówczas o wyższy kredyt
Decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, należy brać pod uwagę również koszt wykończenia mieszkania. Nie wystarczy wówczas minimalne dla 2015 roku 10% wkładu własnego, by kupić wybrany lokal, w ekspresowym tempie go wykończyć i w nim zamieszkać. Mieszkania nowe oddawane są w tzw. stanie deweloperskim (choć wielu deweloperów świadczy usługi wykończeniowe - za dodatkową opłatą). Trzeba będzie więc nie tylko pomalować ściany, ale również położyć podłogi w pokojach i płytki w łazience, zamontować sanitariaty, wyposażyć kuchnię, kupić meble itd. Są to kosztowne wydatki, które warto mieć na uwadze.
Niezbędne dokumenty
Wnioskując o kredyt na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, powinniśmy zgromadzić niezbędne dokumenty. Do banku trzeba będzie dostarczyć:
- aktualny odpis z KW prowadzonej dla kredytowanej nieruchomości (ważny 3 miesiące od daty wydania),
- umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości zawarta pomiędzy klientem a zbywcą (dokument powinien zawierać dane zbywcy, adres nieruchomości, wielkość jej powierzchni użytkowej, cenę zakupu i planowany termin zawarcia aktu notarialnego umowy sprzedaży),
- wyciąg z KRS zbywcy lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej inwestora zastępczego,
- jeżeli grunty, na których postawiono budynek, obciążone są hipoteką, zabezpieczającą kredyt zaciągnięty na realizację inwestycji, potrzebne będzie zgoda banku-wierzyciela na wyłączenie nieruchomości mającej stanowić przedmiot kredytowania spod obciążenia hipotecznego oraz warunki tego wyłączenia,
- jeżeli nieruchomość nie jest ujawniona w księdze wieczystej, potrzebny będzie dokument poświadczający, że przedmiot kredytowania został oddany do użytku,
- oświadczenie zbywcy nieruchomości na formularzu banku. Możliwe jest przyjęcie oświadczenia wystawionego na innym druku pod warunkiem, że będzie ono zawierało wszystkie informacje zawarte na druku bankowym.
Potrzebna wiarygodność
Oczywiście wymienione dokumenty są ważne i raczej trudno ubiegać się bez nich o kredyt mieszkaniowy, jednak to nie jedyny warunek, jaki postawi bank przed potencjalnym kredytobiorcą. Bank nie udzieli kredytu, jeżeli dokładnie nie sprawdzi zdolności kredytowej i wiarygodności wnioskodawcy. Potrzebna będzie też pozytywna historia w BIK-u. W związku z tym, że kredyt mieszkaniowy oznacza zadłużenie na wiele lat, najlepiej wybierać kredyt z doradcą finansowym, który pomoże dopasować ofertę do potrzeb i możliwości finansowych klienta, a także pomoże przejść przez gąszcz formalności bankowych.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!