- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Dziecko w drodze a dodatkowe 5% z MdM-u. Jak jest po nowelizacji?
Nowelizacja ustawy o MdM wprowadziła wiele korzystnych zmian. Zwiększył się poziom dofinansowania o dodatkowe 5% i 10% przy wychowywaniu odpowiednio: 2 i co najmniej 3 dzieci. A jak ustawodawca traktuje dzieci jeszcze nienarodzone? Czy kobieta w ciąży może skorzystać z wyższego progu dopłat?
Mieszkanie dla Młodych to program, którego celem jest finansowe wsparcie młodych osób w zakupie mieszkania. Program działa na rynku już kilka lat, jednak wciąż wzbudza wiele kontrowersji, stąd nowelizacja ustawy, mająca na celu ułatwienie zainteresowanym skorzystania z MdM-u.
MdM otwiera się na rynek wtórny
Najbardziej wyczekiwaną zmianą w MdM-ie było wprowadzenie rynku wtórnego do programu. Dotychczas nabywcy mogli kupować tylko nowo wybudowane mieszkania - z rynku pierwotnego. Teraz znowelizowany MdM umożliwia uzyskanie dofinansowania także mieszkańcom małych miejscowości, w których deweloperzy nie realizują zbyt często inwestycji.
Poziom dofinansowania zależy od wielkości rodziny
Nowelizacja ustawy wprowadza także dodatkowe wsparcie dla rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci. W przypadku rodzin wielodzietnych zniesiony został przy tym warunek nieposiadania pierwszego mieszkania i limitu wieku. Dopłata, na którą może liczyć taka rodzina, zwiększy się z 15% do 30%. Zwiększy się także metraż, od którego naliczane będzie dofinansowanie - z 50 m2 do 65 m2. Na 10% dopłaty z MdM-u mogą liczyć osoby samotne i małżeństwa bez dzieci, na 15% osoby i małżeństwa wychowujące jedno dziecko, a na 20% w osoby i małżeństwa wychowujące dwoje dzieci.
Na dziecko w drodze nie dostaniesz dopłaty
Nowelizacja programu nie zmienia zasad przyznawania dopłat na dzieci. To, czy beneficjent otrzyma zamiast 10% więcej - 15%, 20% lub 30% - zależy od liczby wychowywanych już potomków. Jeśli kobieta jest w ciąży, nienarodzone jeszcze dziecko nie uprawnia do skorzystania z kolejnego progu dopłat.
Dla kogo dodatkowe 5% na wcześniejszą spłatę?
Po nowelizacji nie zmieni się bonus 5% dla rodzin, którym w ciągu 5 lat od przystąpienia do programu MdM urodzi się trzecie lub kolejne dziecko. Wsparcie w formie dodatkowego dofinansowania 5% przyznawane jest tylko raz, czyli jeśli otrzymamy je po urodzinach co najmniej trzeciego dziecka, to w przypadku narodzin kolejnego już dodatkowego bonusu nie będzie.
Pomoc finansowa nie tylko dla małżeństw
Pogram MdM po nowelizacji zapewnia także możliwość przystąpienia do kredytu parom niebędącym w związku małżeńskim (np. narzeczonym i partnerom) oraz umożliwi zakup mieszkania od spółdzielni mieszkaniowych na podstawie umowy o budowę lokalu. W takim przypadku dopłata jest udzielana na wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania prawa własności mieszkania. Nowelizacja dopuszcza także możliwość ustalenia współwłasności mieszkania zakupionego w ramach programu po zawarciu związku małżeńskiego.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!