- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
MdM pozwoli na zakup mieszkania od rodziny?
Program Mieszkanie dla Młodych ma na celu pomagać młodym ludziom w nabyciu własnego lokum. Dzięki sierpniowej nowelizacji ustawy państwo dofinansuje również zakup mieszkania na rynku wtórnym. Czy nowe zasady mogą okazać się furtką do nadużyć ze strony beneficjentów? Czy w ramach programu będzie można nabyć mieszkanie od rodziny?
Istotą programu MdM jest pomoc polegająca na dofinansowaniu wkładu własnego. Daje on szansę na zaciągnięcie kredytu osobom nieposiadającym zdolności kredytowej. Poza możliwością uzyskania dopłaty do zakupu mieszkania lub domu z drugiej ręki, nowelizacja ustawy wzmacnia prorodzinne oddziaływanie programu.
Jakie kryteria trzeba spełnić?
Aby uzyskać wsparcie z programu MdM, obecnie należy spełnić kilka niżej wymienionych warunków:
- wiek poniżej 35 lat (w przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszego małżonka),
- nie można posiadać własnego mieszkania (również w przeszłości),
- uzyskany kredyt musi opiewać na co najmniej 50% ceny mieszkania, a okres kredytowania nie może być krótszy niż 15 lat,
- cena mieszkania nie może być wyższa od wskaźnika wyznaczonego dla danej lokalizacji.
Należy zaznaczyć, że pierwsze dwa kryteria od września nie będą dotyczyć osób oraz rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci. Oznacza to, że rodzinom wielodzietnym stworzono możliwość skorzystania z programu przy przeprowadzce do większego mieszkania, nawet jeśli nie zostało spełnione kryterium wieku kredytobiorców.
Możliwy zakup mieszkania z drugiej ręki
Dzięki nowelizacji ustawy MdM istnieje możliwość skorzystania z programu w przypadku zaciągnięcia kredytu udzielonego na: zakup mieszkania z rynku wtórnego czy wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej – wnoszony w celu uzyskania prawa własności mieszkania. Nowelizacja stwarza więc możliwość pozyskania dofinansowania do zakupu mieszkania z drugiej ręki (ustawa definiuje je zarówno jako dom, jak i mieszkanie) w miejscach, w których deweloperzy nie są zbyt aktywni.
Co w przypadku zakupu mieszkania od rodziny?
Choć ustawa o MdM-ie nie zakazuje zakupu mieszkania od rodziny, np. od rodziców, wydaje się, że takie podejście nie do końca wpisuje się w główne założenia programu. Teoretycznie nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której młoda osoba mieszkająca z rodzicami decyduje się nabyć należące do nich mieszkanie w ramach MdM-u. W praktyce, sytuacja życiowa takiego beneficjenta oraz jego rodziców najprawdopodobniej nie uległaby zasadniczej zmianie - w tym przypadku doszłoby więc jedynie do „wyłudzenia” pieniędzy z programu. Wyłudzenia, które i tak raczej nie miałoby większego sensu, gdyż takie działanie byłoby opłacalne przede wszystkim przy ,,zgarnięciu" dopłaty i szybkiej spłacie kredytu. Przedterminowa spłata pożyczki (przed upływem 5 lat) wiąże się jednak z koniecznością zwrotu (odpowiedniej części) uzyskanego dofinansowania.
Warto jednak nadmienić, że każdy przypadek i tak rozpatrywany jest indywidualnie, a więc analitycy banku – mogą, lecz nie muszą zgodzić się na przyznanie dopłaty na nabycie nieruchomości od rodziny.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!