- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Zakup domu bez księgi wieczystej
Wbrew pozorom zakup domu czy mieszkania bez księgi wieczystej może okazać się intratną inwestycją. Należy tylko wiedzieć, jak ograniczyć ryzyko obecne przy tego typu transakcji.
Księga wieczysta jest rejestrem publicznym określającym stan prawny nieruchomości. W KW zawarte są informacje na temat tego komu i na jakich zasadach przysługuje prawo do danej nieruchomości. Księgę wieczystą można określić mianem dowodu tożsamości mieszkania czy domu, więc czy w takich sytuacjach warto kupować lokal, który KW nie posiada?
Dlaczego nieruchomości nie mają KW?
Najczęściej księgi wieczystej nie mają założone mieszkania posiadane w ramach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które nie nakłada obowiązku zakładania KW. A takich lokali jest naprawdę wiele. Podobnie może się zdarzyć, gdy lokal powstanie w wyniku przebudowy czy rozbudowy i wydzielenia go z nieruchomości już istniejącej. Lepiej jednak księgę wieczystą dla takiej nieruchomości założyć, nawet we własnym interesie. Może bowiem się zdarzyć, że będziemy chcieli takie mieszkanie kiedyś sprzedać, a brak KW nie postawi naszej oferty w najlepszym świetle.
Kupujący ryzykuje
Kupno mieszkania bez księgi wieczystej jest ryzykiem, ponieważ nigdy nie będziemy mieć pewności, że podający się za właściciela nieruchomości jest jej aktualnym właścicielem. Krótko mówiąc, osoba kupująca nigdy nie będzie mieć pewności, czy nieruchomość nie została już wcześniej sprzedana. Ale to nie wszystko. W sytuacji, kiedy nabywca takiej chciałby sfinansować zakup kredytem zabezpieczanym hipoteką, miałby duże trudności. Banki dość niechętnie podchodzą do nieruchomości bez KW. Istnieje bowiem ryzyko, że nieruchomość, która miałaby być zabezpieczeniem spłaty długu, położona jest na terenie o nieuregulowanym stanie prawnym. W takiej sytuacji założenie księgi wieczystej nie mogłoby się odbyć. Stąd ważne, by sprawdzić stan prawny gruntu.
Brak KW może być zaletą
Wydaje się to niemożliwe, ale brak księgi wieczystej dla mieszkania może być atutem przy negocjacjach cenowych (przemawiając na korzyść potencjalnego nabywcy). Taką nieruchomość można po prostu kupić taniej, oczywiście przy pełnym zachowaniu środków ostrożności ze strony nabywcy.
Mniejsze ryzyko
Potwierdzenie stanu prawnego kupowanego mieszkania czy domu, nawet w przypadku jeżeli nie mają założonych ksiąg wieczystych, jest możliwe, chociaż w 100% ryzyka się nie wyeliminuje. Przy zakupie domu bez KW warto również sięgnąć do rejestru gruntów i budynków, by sprawdzić, czy odpowiedni wpis własności istnieje.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!