- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Droga po kredyt mieszkaniowy utrudniona przez nowe dowody?
Nowe dowody osobiste, wydawane od 1 marca 2015 roku, pozbawione są wzoru podpisu posiadacza i informacji o jego adresie zameldowania. Czy mogą skutkiem tego utrudnić Polakom uzyskanie kredytu mieszkaniowego?
Na wstępie należy podkreślić, iż banki są dość ostrożne w udzielaniu kredytów hipotecznych, które są kredytami długoterminowymi i dla kredytodawców ryzykownymi, mimo zabezpieczenia hipotecznego. Właśnie dlatego banki starają się jak najdokładniej zbadać wiarygodność osób chcących pożyczyć pieniądze na zakup mieszkania czy też na budowę domu. Ubiegając się o kredyt hipoteczny, muszą się one wykazać nie tylko odpowiednią zdolnością kredytową i nienaganną historią w BIK-u, ale również są zobowiązane dostarczyć wiele dokumentów, w tym również ten potwierdzający tożsamość. Podstawowym dokumentem identyfikacyjnym każdego Polaka jest dowód osobisty. Nowe dowody (wprowadzane od 2015 roku) niestety nie posiadają informacji o adresie zameldowania i skanu własnoręcznego podpisu właściciela dokumentu. Czy będzie to dla banków problemem?
Bez adresu zameldowania
Czy w związku z nową formą dowodów osobistych zwiększa się zagrożenie posługiwania się nimi w celach przestępczych, w tym do wyłudzania kredytów? Wprawdzie eksperci uważają, że nowe dokumenty tożsamości są bezpieczniejsze, jednak dla banków mogą okazać się niewystarczające do uzyskania niezbędnych informacji o przyszłym kredytobiorcy. Banki chcą bowiem znać miejsce zameldowania (oraz zamieszkania) osobie, której pożyczają pieniądze.
Wystarczy oświadczenie?
Nowy dowód osobisty nie jest jednak istotną przeszkodą dla ubiegających się o kredyty mieszkaniowe. Z reguły wystarczy, że wnioskodawca przedłoży w banku pisemne oświadczenie o adresie zameldowania i zamieszkania, potwierdzając prawdziwość tych danych własnoręcznym podpisem. Czasem bank może jednak zażądać przedstawienia innych dokumentów, na przykład paszportu, prawa jazdy czy zaświadczenia z urzędu gminy.
Wizyta u notariusza
Jeżeli kredytobiorca będzie już dysponował kredytem mieszkaniowym, to z pewnością kiedyś będzie musiał zostać spisany akt notarialny zakupu mieszkania. Co wtedy? Czy nowy dowód osobisty, bez adresu zameldowania i skanu podpisu jego właściciela, będzie dla notariusza tak samo ważnym dokumentem, jak dowód tożsamości starego wzoru? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekonuje, że tak. Notariusz, który ma obowiązek potwierdzenia tożsamości klienta, nie musi dowiadywać się o adresie jego zameldowania z dowodu osobistego. Może, tak jak w przypadku banku, przyjąć w tym celu złożone oświadczenie.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!