- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Po drugi kredyt najlepiej do tego samego banku?
Posiadając już co najmniej jedną pożyczkę i chcąc zaciągnąć kolejną, podczas analizowania ofert kredytowych warto uwzględnić propozycję banku, którego klientem już jesteśmy. Sprawdź, dlaczego.
Warto pamiętać, aby przed zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu (na dowolną kwotę) porównać wcześniej dostępne oferty bankowe. Nie trzeba w tym celu wcale odwiedzać dziesiątek placówek bankowych - wystarczy skorzystać z porównywarki internetowej. Ten krok to jednak czasem za mało. Będzie tak w przypadku, gdy już korzystamy z innego kredytu, a zależy nam na czasie, nie jesteśmy w stanie szybko zdobyć zaświadczenia o dochodach od pracodawcy albo po prostu chcemy uniknąć zbędnych formalności dla własnej wygody.
Przywileje stałych klientów
Żadna porównywarka finansowa nie przedstawi nam spersonalizowanej oferty kredytu, uwzględniając nasz obecny staż w danym banku. Mamy oczywiście na myśli staż kredytowy lub po prostu historię korzystania z rozmaitych produktów finansowych oferowanych przez daną instytucję. Przykładowo, jeśli bank ten prowadzi nasz rachunek osobisty, na który wpływa pensja, najprawdopodobniej podczas rozpatrywania wniosku kredytowego zrezygnuje z konieczności dostarczania dokumentów potwierdzających nasz dochód. Gdy zaś posiadamy lub spłaciliśmy już pożyczkę w tym banku, możemy uzyskać lepsze warunki spłaty, jeśli z wcześniejszych zobowiązań wywiązywaliśmy się terminowo. Możemy wówczas liczyć np. na niższą prowizję czy marżę, a nawet na wyższą kwotę kredytu.
Unikaj składania wielu wniosków
Oczywiście powyższe uwagi nie zwalniają z obowiązku porównania oferty naszego banku z tym, co zaproponują inne instytucje. Uważajmy jednak na to, by - pytając o warunki kredytu w kolejnej instytucji - nie składać od razu wniosków kredytowych. To często wymóg dla klienta, który chce poznać koszty pożyczki w poszczególnych bankach. Ich pracownicy nakłaniają wówczas zainteresowanych do przekazania danych osobowych i wypełnienia wstępnego wniosku, by po weryfikacji historii kredytowej w BIK-u móc spersonalizować ofertę kredytową. Jeśli jednak w tym samym czasie złożymy podobne wnioski w wielu bankach, kolejne z nich mogą uznać takie zachowanie za podejrzane. Oczywiście to skrajne sytuacje, jednak nadmierne zapytania (np. 8 czy 9) o kredyt w jednym miesiącu mogą być nieprzychylnie ocenione przez bank.
Wybieraj z porównywarką
Żeby uniknąć nie tylko nieprzyjemnych niespodzianek, ale i niepotrzebnej straty czasu, warto ograniczyć ilość banków, w których złożymy wnioski o kredyt, do 2-3 instytucji, wybranych wstępnie dzięki porównywarce kredytowej.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!