- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Ubezpieczenie do kredytu - jak na nim nie stracić?
Na rynku usług ubezpieczeniowym roi się od ofert polis do kredytu. Zanim podejmiemy decyzję i podpiszemy dokumenty, poważnie się zastanówmy i sprawdźmy, jak dokładnie wygląda umowa i czy zakres ochrony, jaki nam gwarantuje, jest wart opłacanej składki.
Dobre ubezpieczenie do kredytu, ale także każdy inny rodzaj ubezpieczenia, ochroni nas przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń. Ubezpieczenia nie są sobie równe. Jedna umowa zabezpieczy nas w większym stopniu, inna będzie posiadała szerszy szereg wyjątków od odpowiedzialności. Każdy dokument wymaga więc dokładnej analizy i porównania.
Sprawdź zakres ochrony w OWU
Nie warto podpisywać umowy ubezpieczenia do kredytu w pośpiechu. Pośpiech to najgorszy wróg rozsądnych decyzji. Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to poprosić o treść umowy do wglądu oraz o udostępnienie dokumentu OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia). Ta zasada dotyczy absolutnie każdego rodzaju ubezpieczenia, nie tylko tego kupowanego w banku wraz z zaciąganym kredytem. Dlaczego to tak istotne? Jeśli nie zapoznamy się dokładnie z zakresem i warunkami ubezpieczenia, trudno będzie podjąć słuszną decyzję, ale również nie będziemy biegli w przysługujących nam prawach i możliwościach.
Unikaj pośpiechu
Kolejna ważna kwestia przy ubezpieczeniach do kredytu i produktach bankowych to nie dać się namówić od razu na inne rozwiązania. Jeśli chcieliśmy wziąć kredyt lub założyć lokatę, a konsultant banku proponuje zupełnie inne rozwiązanie, nie podejmujmy decyzji pochopnie. Poprośmy o czas do namysłu i o przygotowanie oferty wraz z warunkami, które możemy zabrać do domu, by się z nimi zapoznać. Pośpiech jest niewskazany w takich sytuacjach.
Masz prawo wyboru dowolnego ubezpieczyciela
Przy podpisywaniu umowy kredytowej bank może zachęcać do wykupienia konkretnego ubezpieczenia. Zgodnie z przepisami nie ma jednak prawa tego narzucać. Klient ma swobodę wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym podpisze umowę.
Porównuj oferty polis
I najważniejsza rada dla kredytobiorców, którzy potrzebują również ubezpieczenia do kredytu – nie warto traktować ubezpieczenia jako nieistotnego elementu. Decydują się od razu na ofertę proponowaną przez dany bank, bez porównania z innymi możliwościami, można przepłacić lub co gorsza, otrzymać niepełną ochronę ubezpieczeniową, za którą w dodatku przyjdzie nam słono zapłacić.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!