- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Sprawdź średnią prowizję dla kredytów mieszkaniowych w 2015 roku
Kredyty mieszkaniowe to najprostszy sposób na zrealizowanie swojego marzenia o własnym mieszkaniu. Trzeba jednak uważać na koszty. Sprawdź, jak w I połowie 2015 roku kształtowała się wysokość prowizji od tego typu kredytów.
Własne mieszkanie to przedmiot marzeń wielu osób. Możliwość posiadania własnego kąta połączona z poczuciem, że jesteśmy właścicielami mobilizuje do działania i sprawia, że czujemy się bezpieczni. To właśnie tak wiele osób wśród swoich najważniejszych celów życiowych wymienia zakup mieszkania.
Jak je zrealizować?
Kupno mieszkania to duży wydatek. Ceny w dużych miastach w zależności od stanu, rynku i okolicy wahają się od 100 do 500 tys. zł. Nie są to małe kwoty, co oczywiście prowadzi do pytania, jak zrealizować zakup mieszkania. Jeśli nie mamy oszczędności wystarczających na pokrycie kosztów inwestycji, to najrozsądniejszym krokiem wydaje się kredyt mieszkaniowy.
Kredyt mieszkaniowy
kredyt mieszkaniowy to kredyt hipoteczny, którego zabezpieczenia stanowi kupowane (lub posiadane) przez kredytobiorcę mieszkanie. Zaciągany na okres z reguły od 15 do 30 lat jest zobowiązaniem długoterminowym. Fakt, że kredyt jest jednak rozciągnięty w tak długim czasie, sprawia, iż wysokość miesięczna rat jest stosunkowo niska. Aby uzyskać kredyt mieszkaniowy, niezbędne będzie spełnienie wymagań banku. W pierwszej kolejności chodzi tu o naszą zdolność kredytową oraz historię kredytową. Nie mniej ważne jest samo mieszkanie.
Koszty kredytu
Kredyt mieszkaniowy wiąże się z wieloma kosztami, począwszy od oprocentowania nominalnego, poprzez opłaty dodatkowe i składki ubezpieczeniowe. Do tego dochodzą jeszcze opłaty notarialne związane z zakupem mieszkania. Nie wolno oczywiście zapomnieć o prowizji. Jest ona ważnym elementem kosztów kredytu i dlatego warto przyjrzeć się nieco bliżej jej wysokości.
Średnia prowizja w 2015 roku
W roku 2015 obserwujemy ustabilizowanie się wysokości prowizji od kredytów mieszkaniowych po zeszłorocznych podwyżkach, których przyczyną były obniżki stóp procentowych. Styczeń rozpoczął się od prowizji na średnim poziomie 2,03 proc. W połowie miesiąca nastąpił delikatny wzrost (2,04 proc.). Następnie średnia prowizja nieco spadła do poziomu 2,02 proc. i utrzymywała się na nim aż do końca marca. Kolejne zmiany to niewielki spadek do poziomu 1,95 proc. w kwietniu. Lekkie odbicie (1,97 proc.) trwało do połowy maja, po czym średnia prowizja stopniowo spadała. Obecnie wynosi 1,93 proc.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!