
- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Ile wynosi średnie RRSO kredytów mieszkaniowych?
Kredyt mieszkaniowy to często jedyny sposób na nabycie wymarzonego mieszkania. Aby pożyczyć pieniądze najtaniej, należy poznać wskaźnik RRSO bankowych propozycji. Sprawdź, ile obecnie wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytów hipotecznych.
Jeśli zależy nam na posiadaniu własnego M, to już teraz powinniśmy zacząć rozglądać się za tanim kredytem. Oczywiście ta uwaga jest skierowana tylko do konsumentów, którzy nie zgromadzili pokaźnych oszczędności w postaci 100, 200 czy 300 tys. złotych. Osoby bez takich zasobów finansowych są niestety skazane na kredyt hipoteczny.
Jak znaleźć najtańszy kredyt?
Banki stawiają na hipoteki - przewiduje się, że właśnie na tym segmencie rynku w najbliższych latach skupią się wysiłki kredytodawców w promowaniu swoich ofert. W końcu kredyt mieszkaniowy to pewny zysk z odsetek spłacanych przez klientów nawet przez 20, 25 czy wręcz 30 lat. Miejmy jednak świadomość, że podjęcie takiego długoterminowego zobowiązania nakłada na kredytobiorcę obowiązek znalezienia najlepszej oferty z możliwych. Najlepiej, żeby była ona najtańsza, a jak to sprawdzić?
W poszukiwaniu najtańszego kredytu pomoże wskaźnik RRSO.
RRSO, czyli co?
RRSO to skrót od rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Ten wskaźnik określa cały koszt kredytu. Wyraża wartość procentową całkowitej kwoty kredytu w relacji rocznej. RRSO jest istotne dlatego, że uwzględnia wszystkie komponenty kosztowe. Nie obejmuje tylko nominalnej stopy procentowej, ale również inne koszty, które przyjdzie zapłacić kredytobiorcy, takie jak prowizje czy składki ubezpieczeniowe.
Jako zestandaryzowany miernik kosztów kredytów RRSO umożliwia klientowi szybkie i sprawne określenie, który kredyt będzie go więcej lub mniej kosztował. Proces porównywania jest o tyle łatwy, że wskaźnik jest wyrażony jedną liczbą, a zasada oceny bardzo prosta:
Im wyższe RRSO, tym kredyt jest droższy!
Średnie oprocentowanie rzeczywiste
Już od kilku miesięcy - ze względu na niskie stopy procentowe - mamy do czynienia z bardzo niskim wartościami RRSO nie tylko dla kredytów hipotecznych, ale i dla wszelkich innych produktów kredytowych. Obecnie średnie RRSO kredytów mieszkaniowych kształtuje się na poziomie zaledwie 4%, podczas gdy jeszcze dwa lata temu wskaźnik ten przyjmował wartość 5%. Mimo, że 1 p.p. może wyglądać z pozoru niewinnie, to jednak przy tak wysokich kwotach kredytu, jakie występują w przypadku pożyczania na zakup mieszkania czy budowę domu, wzrost tego typu może odbić się na wysokości raty nawet jej kilkusetzłotową podwyżką.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!