- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt hipoteczny bez zdolności kredytowej
Kredyt hipoteczny nie zawsze jest łatwo uzyskać. Jest tak dlatego, iż instytucje finansowe bardzo wnikliwie sprawdzają zdolność kredytową przyszłego klienta. A czy można dostać kredyt hipoteczny bez zdolności kredytowej?
Wnioskowanie o kredyt hipoteczny to długi proces, w trakcie którego kredytobiorca musi wykazać się nie lada cierpliwością. Zbieranie dokumentów, ocena zdolności kredytowej, czekanie na weryfikację, wycena nieruchomości - to wszystko trwa. Same formalności trwają około miesiąca, a czasem dłużej. Ta droga przez mękę staje się jedynie bladym wspomnieniem, gdy tylko uzyskamy pieniądze na wymarzone mieszkanie. Gorzej, jeśli w trakcie weryfikacji okaże się, że nie mamy do tego niezbędnej zdolności kredytowej.
Jak poprawić zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie różnicy dochodów netto i stałych wydatków ponoszonych przez wnioskodawcę. Bank sprawdza w ten sposób, czy pozostałe po obliczeniach środki wystarczą na spłatę raty kredytu, nie zaburzając nadto jego budżetu domowego.
Zanim udamy się do banku, by złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, możemy sami oszacować swoją zdolność kredytową, a także postarać się, by ją maksymalnie polepszyć. Przede wszystkim powinniśmy spłacić posiadane pożyczki, raty za sprzęt RTV, AGD lub inne niewielkie zobowiązania, które bank doliczy do naszych stałych wydatków (nawet jeśli pozostały nam do spłaty zaledwie 2-3 raty). Podobnie jest z kartami kredytowymi i limitem debetowym. Dodatkowo warto zawczasu zadbać o pozytywną historię w BIK-u. Każdy bank sprawdza tam przyszłego kredytobiorcę, zanim udzieli mu kredytu.
Najszybszym rozwiązaniem - współkredytobiorca
W przypadku, gdy wyżej wymienione sposoby nie zadziałają i nadal nie będziemy mieć wymaganej przez bank zdolności kredytowej, warto poszukać współkredytobiorców. Może to być ktoś rodziny - rodzice, brat, siostra - lub bliscy znajomi. Pamiętajmy jednak o tym, iż musi to być osoba, która posiada zdolność kredytową i ma pozytywną historię w BIK-u. Współkredytobiorca musi być zdolny do spłacania kredytu w przypadku, gdy my w tej kwestii zawiedziemy. Często banki pozwalają, by w kredycie uczestniczyło kilku wkspółkredytobiorców.
Kredyt hipoteczny przy niskiej zdolności kredytowej jest możliwy do uzyskania w niektórych przypadkach - wszystko zależy od indywidualnej oceny banku i od tego, jak postaramy się podreperować nasz domowy budżet.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!